Najčítanejšie

Sultán – nové časti: 29. epizóda

Sultán
Sultán
 
16. 05. 2013 21:40 | Autor: trinity

Po rozhovore so svojou matkou Mahidevran (Nur Fettahoğlu), ktorej názor na „problém“ menom Helena (Cemre Ebuzziya) je, žiaľ, úplne rovnaký, ako názor vládcu (Halit Ergenç)... Je nálada princa Mustafu (Mehmet Günsur) na bode mrazu. Pochopiteľne preto v tejto chvíli nechce vidieť ani Helenu, ani Fatmu (Gonca Sarıyıldız) s večne kyslým a ublíženým výrazom na tvári... Vlastne chce vidieť len jedného jediného človeka. Vlastne skôr človiečika. Malého princa Sulejmana.

Hürremin (Meryem Uzerli) veľký hnev a sklamanie, že Rüstem (Ozan Güven) v čase jej neprítomnosti nesplnil jej prianie a nezbavil ju raz a navždy nenávidenej Firuze (Cansu Dere), je razom zabudnutý, keď sa dozvie o dôvode, prečo sa rozhodol inak. Na jej tvári sa po veľmi dlhom čase rozhostí široký, zlý úsmev... A krátko nato, s pocitom dokonalého zadosťučinenia za všetky príkoria, ktoré si kvôli tejto žene vytrpela, zavolá stráže a dá Firuze hodiť do žalára! Keď prekvapenej Afife (Sabina Toziya), ktorú zburcoval zdesený Kiraz (Ünal Yeter), navyše povie, že každý, kto sa Firuze pokúsi dostať z väzenia, príde o hlavu, rovnako ako ona, vyberie sa stará dojka za vládcom, aby ho o všetko informovala. Je veľmi zmätená, pretože sa zdá, že presne o to jej panej Hürrem ide... Vládca je však mimo paláca, rieši s Hızır Reisom (Tolga Tekin) záležitosti ríše!

Keď sa Nigar (Filiz Ahmet) od manžela dozvie, že sa už onedlho budú musieť presťahovať do Sancaku - pretože Rüstemovo povýšenie navrhnuté veľkovezírom Ibrahimom (Okan Yalabık) sultán po intervencii svojej sestry, princeznej Hatice (Selma Ergeç), prekvapivo odobril – zrúti sa jej svet. Nedokáže a nechce si ani predstaviť, že teraz, keď po rokoch smútku a trápenia konečne mohla vidieť a objať svoju dcérku, sa s ňou má opäť rozlúčiť...

Keď sa sultán Sulejman večer v relatívne dobrej nálade vráti do paláca Topkapi a Afife ho informuje o tom, čo nariadila Hürrem, nesmierne ho to rozhnevá a okamžite sa vyberie do háremu a dožaduje sa od svojich detí adekvátneho vysvetlenia. Nech už očakával čokoľvek, to, čo sa dozvie, to iste nebolo. Keď mu totiž povie, že pred nimi všetkými Firuze po celé tie roky ukrývala desivé tajomstvo a v očiach Firuze zbadá čosi, po čo tam nikdy predtým nebolo ani stopy - nefalšovaný strach -, uvedomí si, že tentoraz rozhodne nejde o žiaden Hürremin vrtoch.

Nuž a keď mu Hürrem vysvetlí, že tetovanie na krku Firuze je znakom príslušnosti k Safíjovcom - perzskej dynastii, ktorá je úhlavným nepriateľom Osmanskej ríše –hlboko to ním otrasie. Hoci je už neskorý večer, pošle mužov do paláca na Konskom námestí, aby mu okamžite priviedli veľkovezíra Ibrahima, od ktorého žiada vysvetlenie, ako sa niečo také vôbec mohlo stať?! No ani zjavne dosť šokovaný Ibrahim neodkáže primäť Firuze rozprávať, svoju verziu pravdy je ochotná povedať len a len vládcovi – inak ju vraj môžu rovno zabiť...

Keď sa Mahidevran dozvie od Fidan (Gamze Dar), že ju princ Mustafa poveril prípravami svadby, pretože sa napriek vôli svojej matky i otca rozhodol oženiť sa s Helenou, je na pokraji nervového zrútenia. Je rozhodnutá urobiť čokoľvek, naozaj čokoľvek, aby následníka trónu prinútila zmeniť jeho rozhodnutie!

Vlásca napokon pristane na prosbu Firuze a rozhodne sa vypočuť si jej príbeh medzi štyrmi očami. Firuze mu predvedie dokonalé divadielko s množstvom prerývaných vzlykov a záplavy sĺz, v ktorom mu prezradí, že je síce sesternicou jeho úhlavného nepriateľa, no celá jej rodina vraj zahynula na úteku pred ním a jeho tyraniou. Nuž a o svojom pôvode údajne najprv mlčala zo strachu, aby ho nevyužili proti nej - alebo ju proti jej dynastii -, no a neskôr preto, lebo... Mala strach, žeby ho musela opustiť. Pretože ako rodená moslimka nesmie byť v jeho háreme a smie s ním ostať, len ak si ju vezme za manželku, tak káže zákon. A odlúčenie od neho by vraj neprežila, pretože sa doňho osudovo zaľúbila...

Sledujte v pondelok, 20. mája, o 20.30!

 

Nový diskusný príspevok

Diskusia (113 príspevkov)

 • 2013-05-19 18:20:37 | Ucitel
  Ak nieco neviete, alebo by ste chceli vediet nieco o hercoch zo serialu, a ak mate facebook, tak tato stranka hurrem sultan slovakia je presne pre vas
 • 2013-05-19 18:12:49 | Kronikár
  A viete že tá dávna skutočná Hurrem nemala s touto nič spoločné, hoci aj táto herečka je kus peknej ženy , tá dávna bola útla veľmi múdra ak by bola ako táto nebola by prežila. Až keď sultán vekom oslabol jeden paša zosnoval sprisahanie a v tichosti ju otrávili. Toto je zamlčované kolujú iba legendy. A ten paša sa postaral aby vošla do povedomia ako zlá panovačná žena. Bol to bezvýznamný paša preto naňho nik nedával pozor a preto sa mu podarilo zosnovať otrávenie sultánky.
 • 2013-05-19 17:42:15 | Ucitel
  Ano hurrem schudla a je teraz krajsia nez pred tym...Ved predtym vyzerala jak... Ked si to porovnate :P :P a hurrem hra fest dobre, niekedy sa z toho normalne ze smejem.
 • 2013-05-19 17:27:44 | Danka
  hurrem podľa mňa oproti prvému dielu veľmi schudla, vidieť to najmä na tvári. Ale páči sa mi ako hrá - jej mimika tváre, očí - nemá chybu.
 • 2013-05-19 15:46:59 | tak tak
  aaaa: Firuzé je drevená nafukaná bábka bez hereckého talentu. Nech ide v čorty.
 • 2013-05-19 15:32:14 | aaaa
  Firuze zbohom :DDDD
 • 2013-05-19 15:30:47 | kataríne
  A čo je na ňom fantastické jeho vypleštené oči a zarputilý výraz bez úsmevu a života či v Oňurovi či v Sulejmanovi skade ho vyhrabali .
 • 2013-05-19 15:19:34 | katarína
  Halit hrá fantasticky :) pre tých debov čo to newedia pochopiť FUCK !!!
 • 2013-05-19 14:15:55 | Pozorovateľ Kasovii
  Kasovia Halit nehrá dobre nič ani Oňúra ani Sulejmana snaží sa talent nemá, je záhadou ako ho môžu obsadzovať je patetický nepresvedčivý, prosto dodáva tomu korunku patetičnosti a bezfarebnosti, minette má pravdu vo všetkých bodoch, všetky seriály ktoré nevedia včas ukončiť je slaboduchá zliepka zlátanín z nepresvedčivým výkonom hercov aj oni musia byť z toho unavený , no honorár je honorár .
 • 2013-05-19 11:51:08 | Kasovia pre minette
  Máš pravdu, hraje tam Halit Ergenc a hraje tam vynikajúco. Tak ako ostatní, podľa toho čo im umožňuje scenár. A koľko dielov mali Tudorovci? A tí "nešikovní" Turci nás nútia už tretí rok pozerať ich seriál, lebo to nevedia. Alebo my sme všetci tupci a pozeráme všetky obrázky, len keď sa hýbu? Lebo nie sme dosť inteligentní na rozdiel od teba, ktorá to pozerá, lebo si inteligentná? A tak ako ty pripomínam, hraje tam Halit Ergenc, preboha, a sultána hraje výborne.
 • 2013-05-19 11:31:38 | mm
  už aby bol pondelok dufam že nedaju zasa Superstár .Ostane Firuze v paláci?čo s nou bude
 • 2013-05-19 11:00:13 | KemQaldra
  nevie niekto ci firuze ostane v palaci ? ked mu vladcovy vsetk opovie ?
 • 2013-05-19 10:51:10 | Pre minette od zaujemca :D
  Aha dakujem je to velmi zaujimave hned si idem pozriet blog :)
 • 2013-05-19 09:34:51 | Kronikár minette
  Mineta toto beriem ako poctu, už tu bolo napísané všeličo to je však geniálne.
 • 2013-05-19 08:10:22 | minette pre Kronikára
  Nesúďte tvorcov priveľmi prísne. Snažili sa, ako mohli, aby vytvorili na jednej strane zaujímavý a pútavý seriál plný tých vecí, ktoré ľudia zvyčajne v seriáloch radi vídavajú (ako láska, sex, intrigy a podobne) a zároveň sa držali histórie. Iste, mohli to urobiť aj lepšie, ako napríklad tvorcovia Tudorovcov, lenže po á, oni mali skúsenosti len s produkciami typu Tisíc a jedna noc (aspoň tak mi to pripadá - a preboha, uvedomte si, že sultána tam hrá Halit Ergenç! To by malo ospravedlniť čokoľvek, aj omnoho horšie veci než toto). Potom po bé, rozpočet, aspoň v začiatkoch, bol omnoho menší a po cé, konzervatívne turecké prostredie by toho asi až tak veľa neznieslo. Mimochodom, nejaká politika tam je, lenže zase keby jej bolo priveľa, reptali by babičky a ženy v domácnosti (nalákané na už spomínaného Halita) a keby jej tam bolo primálo, sťažovali by sa fanúšici histórie... Je naozaj ťažké udržať rovnováhu, a nie každému sa to podarí. Myslím, že tvorcovia urobili, čo mohli, scenár má aj svetlé chvíľky (hoci za niektoré ťahy by zase mal ten nový scenárista byť popravený nejakým veľmi krutým spôsobom), kamera je fantastická, kulisy tiež na úrovni a herci... Môj názor je taký, že tam všetci hrajú, ako vedia, a niektoré veci sa nesmú súdiť priveľmi prísne (ešte raz pripomínam: je tam Halit, preboha! Onur z Tisíc a jedna noc!). Pre mňa sú hlavnými hviezdami Meryem (samozrejme) a Okan Yalabik spolu s Filiz Ahmet (Nigar je proste božská, len má smolu, chúďa). To by bolo odo mňa všetko k tejto téme, ďakujem za pozornosť.