Sultán cover

DOMA • MOMENTÁLNE SA NEVYSIELA •

Sultán II.: 35. a 36. epizóda

24. 02 2016 14:50 | Alexandra Stahlová
Sultán II.: 35. a 36. epizóda
Sultán II.: 35. a 36. epizóda

Nové správy od Matrakçıho privedú veľkovezíra Ibrahima na myšlienku, že vládcu zrejme otrávila... Firuze!

Keď sa v paláci v Manise objaví obchodníčka, ktorú tú síce dôverne poznajú, no tentoraz ju nik nevolal, vo Fidan (Gamze Dar) skrsne podozrenie, že to iste nebude bezdôvodne, preto ženu sleduje a... Prichytí ju, ako pod uvoľnenú tehlu v stene palácovej chodby uložila akýsi podozrivý odkaz. Okamžite sa jej chopia stráže a predvedú ju pred na výsosť znepokojenú Mahidevran (Nur Fettahoğlu). Lenže ani po vypočutí vystrašenej ženy nie sú ani o chlp múdrejšie, ako predtým. Vôbec síce nepochybujú o tom, že im Hürrem (Meryem Uzerli) do paláca poslala nejakého špióna, no ani jeho meno, ani identitu odosielateľa odkazov posolkyňa zjavne nepozná, hoci ich do Manisy nosí už celých päť mesiacov!

Sudcu Ebussuuda Efendiho (Tuncel Kurtiz) veľmi zarmúti, keď sa jeho syn opäť raz namočí do problémov. No tentoraz je situácia naozaj, naozaj veľmi zlá – temer totiž zabil stého muža a sú na to svedkovia! A tak sa sudca, hoci s ťažkým srdcom, rozhodne nechať svojho syna, aby si trest po zásluhe odpykal a nepohnúť preňho ani prstom. Príliš veľké je jeho sklamanie, že z neho napriek veľkej snahe nedokázal vychovať muža, na ktorého by mohol byť hrdý. Na jeho veľkú smolu sa však o jeho hanbe od Matrakçıho (Fatih Al) dozvie veľkovezír Ibrahim (Okan Yalabık), ktorému to náramne hrá do karát...

Panika obyvateľov paláca v Manise ešte o čosi vzrastie, keď Fidan, striehnucu na človeka, ktorý si príde vyzdvihnúť Hürremin odkaz, ktosi ovalí a odkaz vezme, kým je v bezvedomí – a následne Taşlıcalı Yahya (Serkan Altunorak), ktorého princ Mustafa (Mehmet Günsur) poverí výsluchom uväznenej obchodníčky, nájde túto ženu v žalári zavraždenú!

Nie celkom bezdôvodne však strach opantá i Hürrem, ktorá cíti v kostiach, že za chystaným odchodom jej najstaršieho syna, princa Mehmeta (Gürbey İleri), i jej samotnej do Sancaku sa možno skrývajú kohosi ďalšie nekalé plány, že ich chcú oddeliť od vládcu (Halit Ergenç), aby sa ich ľahšie mohli zbaviť! Koniec koncov, práve ho ktosi otrávil – a siahnuť na život im, alebo nebodaj opäť i jemu, bude iste ľahšie, keď nebudú spolu...

Hanba sudcu Ebussuuda Efendiho je dokonalá, keď mu veľkovezír Ibrahim, s ktorým nikdy nevedeli nájsť spoločnú reč, so zjavným potešením privedie jeho nehodného syna, o ktorého oslobodenie sa osobne postaral – samozrejme len preto, aby hrdého sudcu, ktorý dávno prekukol jeho masku úctyhodného bezúhonného muža, ponížil a aby mu bol zaviazaný!

Zo svojho špinavého triumfu nad starým sudcom sa však Ibrahim dlho neteší, pretože nové správy od Matrakçıho ho nielen veľmi znepokoja, ale zároveň ho tiež privedú na myšlienku, kto je najpravdepodobnejším páchateľom v prípade vládcovej otravy... Firuze (Cansu Dere)! Rozhodne sa s tým zdôveriť sultánovi, no ten ho blahosklonne vypoklonkuje z komnaty so slovami, z ktorých ho zamrazí – keby vraj konal na základe pravdepodobnosti, všetci by boli potrestaní...

Ľúbostný list, ktorý pošle princezná Mihrimah (Pelin Karahan) Taşlıcalımu Yahyovi by mohol raz a navždy spečatiť jeho osud. Keď si ho totiž prečíta, spáli ho, aby tajomstvo o ich zakázanej láske nikdy neodhalili žiadne nepovolané oči - nanešťastie ho však pritom uvidí Mahidevran, ktorá si to, vzhľadom na okolnosti, nesprávne vysvetlí.

Vládcu zjavne trápi, že jeho milovaná Hürrem a jeho krásna dcéra Mihrimah, ktorá je jeho najväčším pokladom a pýchou, si už nerozumejú tak, ako kedysi, že sa medzi nimi zjavne niečo stalo... Preto sa s Hürrem porozpráva – a pri tej príležitosti ju naozaj veľmi dojme priznaním, že ich dcéru tak veľmi miluje preto, lebo... Mu pripomína ju.

Ibrahima veľmi prekvapí a znepokojí zároveň, keď dostane list od svojej najväčšej nepriateľky Hürrem, v ktorom ho žiada o stretnutie. Napriek oprávneným pochybnostiam a obavám sa tam predsa len vydá. To, čo tam nájde, však zjavne nečakal...

Na rozdiel od Hürrem si je veľkovezír Ibrahim absolútne istý, že - hoci ju nemôže ani cítiť, ako aj ona jeho -, že prsty v otrávení vládcu iste nemá. No toto nie je hlavný dôvod stretnutia, ktoré Hürrem zorganizovala... Veľmi dobre totiž vie, že práve Ibrahimovi „vďačí“ za uponáhľané rozhodnutie princa Mehmeta odcestovať čo najskôr do Sancaku, aby sa veľkovezír konečne zbavil jeho i jeho nebezpečnej matky. A tak mu Hürrem navrhne, že ušetrí jeho úbohý život, ak sa hneď a zaraz vzdá svojej funkcie, odíde z hlavného mesta a už sa tam nikdy nevráti! No keď ju, podľa očakávania, Ibrahim vysmeje, Hürrem odíde – a na jej miesto nastúpia nájomní zabijaci!

V paláci na Konskom námestí zatiaľ princezná Hatice (Selma Ergeç) nervózne chodí hore-dole po svojej komnate, pretože o manželovi, ktorý v chvate odišiel, nemá žiadne správy... Rozhodne ju ani trošku nepoteší, keď ju nepozvaná navštívi Hürrem, údajne kvôli záležitostiam týkajúcim sa jej nadácie. V skutočnosti však len preto, aby prisypala soli do otvorenej rany, naštrbila princezninu už i tak dosť otrasenú dôveru v Ibrahima a spochybnila jeho integritu.

Matrakçıho, ktorého zalarmovala vystrašená Hatice, poriadne šokuje, keď svojho na smrť vyčerpaného a na viacerých miestach zraneného priateľa Ibrahima obkoleseného množstvom mŕtvych mužov, ktorí sa ho pokúšali zabiť! Ešte viac však veľkovezírove slová, kto atentát naňho nariadil a zorganizoval...

Od strachu o bezpečnosť a život svojho syna, princa Mustafu, značne paranoidná Mahidevran tvrdo udrie na Taşlıcalıho Yahyu, pretože odvtedy, č ho videl páliť onen list, má dosť veľké pochybnosti o jeho lojálnosti voči nej i následníkovi trónu. Keď mu pohrozí žalárom, nešťastný mladík sa jej napokon prizná, prečo ľúbostný list, ktorého bol adresátom, musel spáliť – pretože mu ho napísala princezná Mihrimah. To Mahidevran zjavne prekvapí. Pripomenie mu, že ak sa o tom niekto dozvie, môže prísť o hlavu – a dôrazne ho varuje, aby to držal v tajnosti!

Hürrem vôbec nepoteší, keď sa pred ňou a vládcom v sultánovej komnate náhle zjaví síce značne zúbožený a doráňaný, no zjavne živý a zdravý Ibrahim. Síce nepochybuje o tom, že ju veľkovezír neprezradí, no napriek tomu je to pre ňu a jej plány dosť nepríjemná komplikácia. Bude sa totiž musieť, aspoň na istý čas určite, stiahnuť. A navyše akékoľvek podozrenia voči Ibrahimovi sú týmto činom zabudnuté, pretože to vyzerá tak, akoby sa ten, čo chcel zabiť panovníka, pokúsil teraz zabiť i jeho pravú ruku.

Hon na čarodejnice v paláci v Manise graduje! Tentoraz sa antipatia obyvateliek háremu vypomstí svojráznej Diane, ktorú si skutočná zradkyňa a Hürremina špiónka vyhliadne ako ideálneho obetného baránka – podstrčí medzi jej veci Hürremin odkaz, ktorý v stene paláca pred časom ukryla podplatená obchodníčka, a tak Diana skončí v žalári!

Keďže si je princezná Hatice istá, že na boj s Hürrem bude odteraz potrebovať oveľa tvrdšie zbrane a poriadnu stratégiu, rozhodne sa urobiť niečo, na čo by predtým ani len nepomyslela – prikáže Afife (Sabina Toziya), aby na blížiace sa oslavy Ramadánu pozvala jej sestru Şah (Deniz Çakır) s manželom, vezírom Lütfim (Mehmet Özgür)!

Princezná Mihrimah sa v kúpeli náhodou stane svedkom toho, ako favoritke jej brata Mehmeta príde náhle nevoľno. Krátko nato palácová lekárka potvrdí jej podozrenie, že pôvabná Nurbahar (İrem Helvacıoğlu) je tehotná! Keďže Mihrimah vie, čo by nasledovalo, ak sa to v paláci rozchýri, prikáže lekárke udržať to za každú cenu v tajnosti...

Vypočúvanie Diany Taşlıcalım Yahyom dopadne inak, ako Mahidevran a Mustafa zrejme očakávali. Diana sa nezlomí a nemieni sa priznať k niečomu, čo neurobila. Namiesto toho nasmeruje ich pozornosť smerom k žene, ktorá jej vraj nastražila pascu a ktorú považuje za Hürreminho človeka – ku Gülizar! Lenže keďže proti tej niet žiadnych relevantných dôkazov a navyše sa za ňu, na rozdiel od Diany, zaručí hlúpa Fidan (Gamze Dar), princ Mustafa sa napokon rozhodne poslať Gülizar preč a Dianu nechať popraviť!

Sledujte v sobotu, 27. februára, o 13.10 a v sobotu, 5. marca, o 10.35!