Sultán cover

DOMA • MOMENTÁLNE SA NEVYSIELA •

Sultán II.: 37. a 38. epizóda

27. 02 2016 14:40 | Alexandra Stahlová
Sultán II.: 37. a 38. epizóda
Sultán II.: 37. a 38. epizóda

Princ Mustafa sa našťastie prebudí skôr, ako mu zradkyňa Gülizar stihne prerezať hrdlo a spacifikuje ju!

Jeden zo súdnych sporov, ktoré súdi ctihodný sudca Ebussuud Efendi (Tuncel Kurtiz), urobí veľký dojem na zahraničných vyslancov, ktorí sa ho zúčastnia ako diváci. Ide totiž o spor moslima a kresťana, pričom sudca, hoci sám je moslim, prisúdil víťazstvo v tomto spore podľa spravodlivosti a osvietenosti legendárneho sultána Mehmeta, opierajúc sa o jeho pokrokové a stále platné nariadenia, poškodenému kresťanovi.

Hürrem (Meryem Uzerli) na smrť vystraší, keď zistí, že aj napriek jej výslovnému prianiu princ Mehmet (Gürbey İleri) opustil paláca Topkapi, navyše v spoločnosti veľkovezíra Ibrahima (Okan Yalabık)! Jej strach sa zmení na číru paniku, keď sa navyše od Sümbüla (Selim Bayraktar) dozvie, že rozhodne nešli za Hızır Reisom (Tolga Tekin), ako ju predtým informoval Kiraz (Ünal Yeter), pretože nič netušiaci Hızır Reis sa práve dostavil do paláca a hľadá Ibrahima! Okamžite preto zalarmuje Rüstema (Ozan Güven) a vydajú sa princa hľadať!

Keďže vládcovi (Halit Ergenç) jeho desivé nočné mory o strate milovaného syna nedajú vydýchnuť a nedovolia správať, rozhodne a vyhľadať sudcu Ebussuuda Efendiho a požiadať ho o jeho interpretáciu tohto sna. A sudca opäť raz dokáže svoju veľkosť, pretože vládcovi nepovie ani to, čo chce počuť, ani to, čím by ho mohol raniť, ale okrem zopár poetických nepreniknuteľných viet i veľkú pravdu - že keď sa to týka našich najbližších... Je problém udržať spravodlivosť v rovnováhe.

Stopy zavedú Hürrem, Rüstema a ich sprievod napokon na pobrežie, kde sa jej milovaný syn zjavne stretol s veľkovezírom. Keď pod útesom uvidia doráňané nehybné telo muža, Hürrem temer zošalie. Keď sa ukáže, že je to mŕtvola sluhu Perçema (Serdar Gökhan Tercanlı), ktorý jej po celé tie roky verne slúžil, trochu jej odľahne, že nevidí Mehmetovo mŕtve telo, no trápiť sa neprestane, pretože kúsok od mŕtvoly nájdu zakrvavený Mehmetov kaftan...

Keď sa Diana dozvie, že jej obvineniam voči Gülizar nik neverí a že ju už na druhý deň popravia ako zradkyňu a Gülizar pošlú preč, pochopí, že musí ihneď konať. Preľstí preto stráže, ujde zo žalára a zájde do háremu, aby Gülizar zastavila. Zistí však, že tam nie je, a tak zburcuje Taşlıcalıho Yahyu (Serkan Altunorak), pretože si je istá, že Gülizar sa pokúsi siahnuť na život princa Mustafu (Mehmet Günsur)! A nemýli... Našťastie sa však princ prebudí skôr, ako mu Gülizar stihne prerezať hrdlo a spacifikuje ju!

Aj keď je Hürrem prešťastná, keď svojho syna napokon nájde zdravého a živého – a zjavne nič zlé netušiaceho – vo vládcovej komnate, vie, že týmto jej ľúty boj s Ibrahimom nekončí. Práve naopak. Ak si on naivne myslel, že ju tým nadobro zastraší a zbaví sa jej, škaredo sa prerátal. Hürrem totiž nedokáže myslieť na nič iné, len ako mu to kruto odplatí...

Keď si Gülizar vezme do parády spravodlivým hnevom horiaca Diana, dostane z nej čosi, čo aj bez veľkej fantázie možno považovať za jasné priznanie, koho príkazy plní: „Sú aj iní princovia a iné panie. Ty si tu, a ja tam. My iba plníme úlohy, ktoré dostávame...“ No a keď z nej neskôr Taşlıcalı Yahya dostane i Hürremino meno, musí sa následník trónu rozhodnúť, ako s touto informáciou naloží – či dá dievča na druhý deň popraviť a nechá si to pre seba, pretože to môže, no nemusí byť pravda... Alebo bude riskovať hnev a bolesť svojho otca a súrodencov a rozhodne sa pre iné, radikálnejšieho riešenie tohto pálčivého problému!

Aj keď vie, že ak sa to jej mama dozvie, spraví (nielen) jej zo života peklo, rozhodne sa Mihrimah (Pelin Karahan) pokúsiť vyriešiť záležitosť s neželaným tehotenstvom Nurbahar (İrem Helvacıoğlu) poza jej chrbát a bez jej vedomia. Preto o všetkom povie svojmu bratovi Mehmetovi a zavolá do jeho komnaty i dievčinu, ktorá jej tušenie potvrdí. Potom ju ale Mehmet požiada, aby odišla a nechala ich s Nurbahar samých. Keď to urobí, jeho nešťastná favoritka mu padne k nohám a, kvárená obavami, že stratí dieťa i jeho, ho začne zúfalo prosiť, aby ju neopúšťal...

Vidieť polmesiac vraj prináša šťastie, pretože znamená začiatok Ramadánu. A tak nečudo, že keď sa nad Istanbulom objaví prekrásny polmesiac, akoby bol namaľovaný rukami dávno mŕtvych majstrov, pošle ctihodný sudca Ebussuud Efendi okamžite poslov do paláca Topkapi, aby vládca mohol dať pokyn, nech na všetkých mešitách v krajine zapália ohne.

Hoci je princezná Mihrimah veľmi šťastná, keď dostane nový list od Taşlıcalıho Yahyu, ktorý práve prišiel z Manisy, je aj veľmi nešťastná, pretože sa s ním nemôže stretnúť. Ak by sa o to čo i len pokúsila, riskuje obrovský hnev svojej matky Hürrem... Úbohá zaľúbená princezná netuší, že jej milovaný prišiel do paláca len preto, aby úhlavnému nepriateľovi jej matky, veľkovezírovi Ibrahimovi odovzdal urgentnú správu od princa Mustafu – o dolapení Hürreminej špiónky... A nielen to, dokonca ju priviedol do sebou, aby mohla vypovedať pred sultánom!

Keď Ibrahim pozve Hürrem do svojej komnaty, pretože jej chce ukázať spútanú Gülizar a vychutnať si jej strach, nevyjde to celkom podľa jeho predstáv, Hürrem totiž nedá na sebe nič znať. Tvári sa, akoby ju vôbec nepoznala a nemala ani najmenšie tušenie, prečo ju s ňou veľkovezír vôbec dáva do súvisu – a že sa bude riadne blamovať, keď sa ju pokúsi pred vládcom očierniť! No len čo vyjde z jeho komnaty, pošle Sümbüla za Rüstemom, ktorý prisľúbi celú záležitosť vyriešiť. Prisahá, že zradkyňa sa nedožije rána. A čo sľúbi, to mieni dodržať, preto do paláca na Konskom námestí, kde Gülizar údajne väznia, pošle nájomného vraha, aby ju zneškodnil. Lenže ukáže sa, že šlo o pascu! V cele zabijak nikoho nenájde, len vlastnú smrť – zúrivý Ibrahim ho vlastnoručne zabije...

Keďže je svätý mesiac Ramadán, všetko v paláci funguje trochu inak, ako zvyčajne. Preto všetkých v háreme, sultánovu rodinu nevynímajúc, zobudia služobníci uprostred noci, aby sa najedli ešte za tmy – za dňa sa totiž musia postiť. Pre Hürrem má táto večera riadne trpkú príchuť, pretože hoci je v spoločnosti milovaného muža a detí, dostane zlé správy. Sümbül jej oznámi, že Gülizar nevedia nikde nájsť a nemôžu jej tak zabrániť vypovedať pred vládcom!

Keď na druhý deň ráno vyjde nad palácom slnko, Ibrahim mu hľadí v ústrety s víťazným úškľabkom na tvári. Je si absolútne istý, že sa mu konečne podarí zbaviť sa definitívne Hürrem. No dopadne to úplne inak, ako čakal. Vďaka Rüstemovi. Ten totiž vyčká na moment, keď strážcovia povedú Gülizar k vládcovi a v spoločnosti jej matky, ktorú sem priviedol pre správnu motiváciu, jej jasne naznačí, že má držať jazyk za zubami. Lebo inak...! A dievčina to má po celý čas na pamäti. Takže keď Ibrahim obviní zo zosnovania vražedného komplotu proti Mustafovi Hürrem, čo vraj potvrdila i jeho väzenkyňa, Gülizar spochybní jeho integritu šokujúcim tvrdením, že to práve on od nej chcel, aby to tvrdila, výmenou za jej život! A potom so slovami, že klame a aj tak ju zabije, no ona mu to nedovolí, sa rozbehne na terasu sultánovej komnaty a vrhne sa z nej v ústrety smrti!

Princezná Mihrimah sa napokon predsa len stretne s milovaným Taşlıcalım Yahyom, hoci len na chvíľu. Ktovie, či by tak očarene počúvala jeho nežné vyznania, aj keby vedela, že nepriamo i jeho pričinením jej matka Hürrem temer prišla nielen o svoje postavenie, ale i o život! Pretože ak by Ibrahim dosiahol, čo zamýšľal, presne to by sa stalo....

Sledujte v sobotu, 5. marca, o 12.00!