Sultán cover

DOMA • MOMENTÁLNE SA NEVYSIELA •

Sultán II.: 39. a 40. epizóda

05. 03 2016 15:00 | Alexandra Stahlová
Sultán II.: 39. a 40. epizóda
Sultán II.: 39. a 40. epizóda

Keď Ibrahim odmietne prijať vzácny korán, netuší, že si tým práve podpílil významnú časť už i tak dosť vratkého konára, na ktorom sedí...

Keď Mahidevran (Nur Fettahoğlu) zistí, že malý princ Sulejman má teplotu a je veľmi zoslabnutý, začne panikáriť. Okamžite pošle po Fatmu (Gonca Sarıyıldız) a poriadne si ju podá – pohrozí jej, že ak sa o jej vnuka nebude starať tak, ako treba, vybaví si to s ňou!

Aj keď je Hürrem (Meryem Uzerli) maximálne spokojná s Rüstemovými (Ozan Güven) službami, obzvlášť po tom, čo jej svojím posledným činom – zastrašením Gülizar - zachránil dobrú povesť i život. No obaja sú rozhodnutí ani po tomto triumfe nezaspať na vavrínoch a hľadať možné spôsoby a cesty na definitívne odstavenie veľkovezíra Ibrahima (Okan Yalabık), pretože oboch maximálne znepokojuje fakt, že nech už urobil akýkoľvek prešľap, nech akokoľvek prekročil medze únosnosti... Vládca (Halit Ergenç), ktorý má preňho neprehliadnuteľnú slabosť, ho zatiaľ zakaždým omilostil a odpustil mu...

Stav Mustafovho (Mehmet Günsur) syna je napokon oveľa vážnejší, než sa na prvý pohľad zdalo. Dostal kiahne! To znamená, že pri ňom okrem ošetrujúcej lekárky a pestúnok nesmie zostať vôbec nik, ani len jeho rodičia, pretože choroba je veľmi nákazlivá a v mnohých prípadoch smrteľná!

Hoci pri rozhodovaní o záležitostiach celoštátneho významu či o záväzných nariadeniach pre svoj ľud nemá vládca žiadne pochybnosti a rozhoduje sa rýchlo a ľahko, pri stretnutiach so svojimi blízkymi ho táto istota každým dňom viac a viac opúšťa. Nechce uveriť, že by jeho milovaná Hürrem mohla byť schopná takých strašných činov, z akých ju obvinil Ibrahim. No nechce veriť ani tomu, že by mu niečo podobného bol schopný jeho dlhoročný verný priateľ...

Princ Mehmet (Gürbey İleri) sa rozhodne, aj napriek dôrazným varovaniam svoje krásnej a múdrej sestry Mihrimah (Pelin Karahan) a dlhoročným tradíciám nezbaviť sa dieťaťa, ktoré čaká jeho favoritka Nurbahar (İrem Helvacıoğlu), a držať jej požehnaný stav v tajnosti až do chvíle, keď spolu odídu do Sancaku! O tom, že do Sancaku možno neodíde včas – alebo tam možno neodíde vôbec -, nechce ani len počuť.

Na porade vládcu a vezírov o nadchádzajúcej výprave do Talianska a tých, ktoré majú nasledovať, ak v Taliansku vojská Osmanskej ríše uspejú, sa ukáže, ako veľmi sú sny a ciele veľkovezíra Ibrahima odtrhnuté od reality. Jeho odvážne, alebo skôr riadne arogantné presvedčenie, že isto-iste dobyjú Rím, úplne si ho podrobia a následne to isté urobia aj so Španielskom! Jeho arogancia a spupnosť však neurobia zlý dojem len na zjavne dosť nepríjemne prekvapených veľkoadmirála Hızıra Reisa (Tolga Tekin) a vezíra Ayasa (Fehmi Karaarslan), ale i samotného vládcu. Keď totiž navýši Ibrahimovu odmenu 2 milióny akčne na tri milióny, nenásytný Ibrahim mu dosť neohrabane naznačí, že by uvítal ešte o milión viac!

Keď Hürrem zistí, že nádherný, zlatom a drahými kameňmi zdobený korán, ktorý jej doniesla do daru jedna z manželiek významne postaveného obchodníka, ktorá sa angažuje v jej charitatívnej činnosti, dal vyhotoviť jej manžel, ktorý je zjavne dobrým známym veľkovezíra Ibrahima... S vďakou odmietne tento veľkorysý dar so slovami, že správnym adresátom vzácnej knihy bude práve on. Ibaže Ibrahim darcu aj s darom nevyberane pošle kade ľahšie – netušiac, že si tým práve podpílil významnú časť už i tak dosť vratkého konára, na ktorom sedí...

Počas kontroly na trhovisku ctihodný sudca Ebussuud Efendi (Tuncel Kurtiz) zistí, že kým sultánovo nariadenie týkajúce sa pečenia chleba, sa do bodky plní, dovoz oviec trestuhodne pokrivkáva, takže ľud nemá mäso! A to je obzvlášť teraz, v čase Ramadánu, viac ako len mrzuté.

Po večernej modlitbe v mešite, ktorej sa okrem vládcu zúčastnili i všetci mužskí členovia jeho rodu, priatelia, vezíri a služobníci, sa dav - hoci značne podpichovaný zaplatenými provokatérmi, ktorí už, ktovie odkiaľ, vedia dokonca i to, že veľkovezír odmietol prijať vzácny korán, ktorý dostal do daru - začne domáhať vysvetlenia, prečo medzi modliacimi sa chýbal práve Ibrahim. Nik totiž nevie, že sa ponáhľal za dcérkou Esmou Nur, ktorá náhle ochorela - vyzerá to skrátka tak, akoby modlitbu v mešite nepovažoval za dostatočne dôležitú... Je preto pochopiteľné, že vládcu značne rozladí a ani trochu neteší, keď vzduch naplnia urážky a výčitky jeho poddaných, obviňujúceho Ibrahima z kacírstva a tajného chodenia do kostola...

Princezná Hatice (Selma Ergeç) sa už nevie dočkať svojej sestry Şah (Deniz Çakır), preto ju dosť rozladia správy, že jej sestra na poslednú chvíľu zmenila svoje plány a skôr, než do paláca a Konskom námestí, navštívi palác Topkapi. Tam už ju netrpezlivo čakajú Hürrem (a Afife (Sabina Toziya), ktorú Şah vníma ako svoju druhú matku... S veľkou radosťou a dojatím sa stretne i s Mehmetom a Mihrimah, ktorých videla naposledy ako deti, a ich súrodencami. Na tomto príjemnom rodinnom stretnutí však chýba jeho hlava. Vládca totiž opustil palác, aby sa počas plavby na lodi Hızıra Reisa vážne porozprával s Ibrahimom...

Prvé stretnutie Hatice a Gülfem (Selen Ozturk) so Şah na chodbách sultánskeho paláca síce neprebehne celkom podľa plánu, no nijako to nezmenšuje radosť Hatice z prítomnosti jej zdanlivo síce veľmi krehkej a neškodnej, v skutočnosti však naopak veľmi silnej a nebezpečnej sestry – a tiež z jej plánov zasadiť Hürrem s jej pomocou úder, z ktorého sa už len tak ľahko nespamätá.

V paláci v Manise zavládol nepredstaviteľný žiaľ, pretože ťažkými horúčkami vyčerpané telíčko malého princa Sulejmana nevydržalo toľkú bolesť a drobček svojej vážnej chorobe aj napriek veľkej snahe lekárov podľahol. Kým následník trónu, princ Mustafova a jeho matka Mahidevran smútia sú stratou úbohého dieťaťa ochromení a smútia v súkromí, hysterická Fatma je doslova pološialená od žiaľu! Tlačí na Mustafu, aby sa pomstil Hürrem, pretože je presvedčená, že to ona spôsobila smrť jej syna – a chce, aby pocítila rovnakú bolesť!

Po večerných modlitbách dôjde pred mešitou k nepredstaviteľnému extempore – veľkovezír Ibrahim totiž nad sebou úplne stratí kontrolu, keď sa z davu ozvú nahnevané výkriky spochybňujúce jeho vieru. Vrhne sa medzi nespokojných ľudí, jedného z tých, ktorí si dovolili naňho zvýšiť hlas, vytiahne z šokovanej skupinky ľudí a nechá ho hodiť do žalára s tým, že ho majú na druhý deň za jeho opovážlivosť popraviť!

Nečudo, že keď sa táto správa na druhý deň rozšíri v Istanbule rýchlejšie ako lesný požiar – aj vďaka šikovnému kúpenému provokatérovi - sa rozhorčený ľud začne búriť a zhromaždí sa pred palácom na Konskom námestí a žiada od Ibrahima prepustenie zadržaného muža. Nuž a veľkovezír urobí to najhoršie, čo môže – s ozbrojenými vojakmi po boku prinúti ľudí, aby si vybrali, čo bude nasledovať. Buď sa okamžite v tichosti otočia a vrátia domov, alebo... Budú všetci popravení!

Keď Şah konečne zavíta do paláca na Konskom námestí, spýta sa Hatice, prečo ju vlastne volala do hlavného mesta, čo od nej vlastne očakáva?! Nuž a keď jej Hatice povie, čo presne do nej očakáva – pomoc pri vyriešení s problémom menom Hürrem a zabezpečení budúcnosti sultánskeho rodu – odpovie jej nemenej prekvapivo, ako rázne „Nie“!

Po tom, čo vládcu o intermezze pred mešitou informuje vezír Ayas, nechá si predvolať Ibrahima, aby mu povedal svoju verziu toho príbehu. No keď si ju vypočuje, veľmi sa rozhnevá. Šokuje ho priateľova trestuhodná arogancia, s akou si uzurpuje právo potrestať kohokoľvek zo svojich kritikov smrťou a prikáže, aby upovedomili sudcu Ebussuuda Efendiho, ktorý má tento neľahký prípad rozsúdiť! Hürrem je s týmto vývojom situácie nadovšetko spokojná, takže nečudo, že Rüstemovi, ktorý sa o to vo veľkej miere pričinil, odovzdá vskutku kráľovskú odmenu.

O tom, že smrť jej vnuka nebol žiadnou náhodou, je zjavne presvedčená aj Mahidevran. Jej žiaľ zo straty dieťaťa je taký veľký, že si od svojej najoddanejšej služobníčky Diany, ktorej aj vzhľadom na udalostí posledných dní ako jedinej stopercentne verí, vymôže prísľub, že pre ňu urobí čokoľvek. Aj keby to znamenalo niekoho zabiť!

Pre Rüstema nastal čas rozlúčiť sa a odísť z Istanbulu, keďže bol pred časom z Ibrahimovej iniciatívy povýšený. Zdá sa, že ťažšie, než rozlúčiť sa s jeho pani Hürrem či vládcom, ktorý si ho v posledných rokoch veľmi obľúbil, je preňho rozlúčiť sa s krásnou princeznou Mihrimah, pre ktorú vždy mal – a zjavne stále ešte má – veľkú slabosť on sám...

Sledujte v sobotu, 12. marca, o 10.25!