Sultán cover

DOMA • MOMENTÁLNE SA NEVYSIELA •

Sultán II.: 47. a 48. epizóda

30. 03 2016 14:45 | Alexandra Stahlová
Sultán II.: 47. a 48. epizóda
Sultán II.: 47. a 48. epizóda

Şahin plán nechať vládcu akoby náhodou odhaliť Hürremin prehrešok a uvaliť tak na ňu jeho hnev vďaka Hatice vypáli úplne inak...

Azda posledný človek na svete, ktorého v tieto ťažké dni princezná Hatice (Selma Ergeç) túži vidieť, je žena, ktorá jej spôsobila toľkú bolesť a trápenie, keď zviedla jej dnes už nebohého manžela Ibrahima (Okan Yalabık) - Nigar (Filiz Ahmet). No ešte viac než Nigarin návrat do sídla trónu Hatice rozruší, keď začuje zvonku strašný rachot a lomoz a zistí, že muži z paláca prišli na vládcov (Halit Ergenç) príkaz zvrhnúť z podstavcov a následne na márne kúsky rozbiť Ibrahimove sochy!

Z nečakaného rozhodnutia sultána Sulejmana vymenovať novým vezírom Lütfiho (Mehmet Özgür) a nie Rüstema (Ozan Güven), nie je sklamaný a znechutený iba sám Rüstem, ale i jeho pani Hürrem (Meryem Uzerli), ktorá tak konečne začne chápať, ako trestuhodne sa mýlila, keď si myslela, že má správne prečítanú princeznú Şah (Deniz Çakır) a jej zámery a že by ju azda jedného dňa mohla získať na svoju stranu... A tak Hürrem, ktorá tuší, že sa všetky jej nepriateľky voči nej spriahli a možno už v tejto chvíli v paláci na Konskom námestí chystajú proti nej niečo veľké a nebezpečné – v čom sa, žiaľ, nemýli -, poverí Sümbüla (Selim Bayraktar) sledovaním Şah. Netuší, že jej nepriateľky jej už stihli do háremu prepašovať vlastného, veľmi nebezpečného špeha – Mahidevraninu (Nur Fettahoğlu) otrokyňu Dianu, v prestrojení a pod falošným menom...

Vatikán sa veľmi teší zo správy o smrti veľkovezíra Ibrahima a plánuje uštedriť panovníkovi Osmanskej ríše ďalšiu veľkú ranu tým, že ho pripraví o jedného z jeho najvernejších služobníkov! Preto nechá svoju gardu prestrojiť za benátske vojsko a zákerne prepadnúť hrdého Malkoçoğluho Baliho Beya (Burak Özçivit), ktorý sa po dlhých rokoch vracia do Istanbulu. Pápež tým v podstate chce zabiť dve muchy jednou ranou – raniť sultána Sulejmana a zároveň prinútiť Benátky, aby sa v strachu z Osmanov pridali k Vatikánu!

Princ Mustafa (Mehmet Günsur) sa taktiež zapojí do pomstychtivého brojenia proti Hürrem, ktorú viní z Ibrahimovej smrti – no veľmi rafinovane a kultivovane. Šikovným ťahom ju totiž pripraví o jedného z jej najvplyvnejších spojencov, veľkovezíra Ayasa (Fehmi Karaarslan)! Hovorí s ním síce len v náznakoch, no veľmi veľavravných – jasne z nich vyplýva, že ak teraz, viac ako kedykoľvek predtým, nebude lojálny k vládnucemu rodu, v budúcnosti si vládnuci rod, reprezentovaný práve následníkom trónu, zrejme vystačí aj bez neho...

Hürrem sa skrátka nezaprie! Je taká nazlostená, že jej nič nevychádza podľa predstáv, že sa rozhodne pre otvorenú provokáciu – hoci ešte od smrti Ibrahima neuplynulo obligátnych 40 dní predpísaného smútku, prikáže Sümbülovi vystrojiť v háreme obrovskú oslavu, s množstvom sladkostí, hlasnej hudby a bujarého tanca!

To, že zakázaný vzťah princeznej Mihrimah (Pelin Karahan) a Taşlıcalıho Yahyu (Serkan Altunorak) pokračuje aj napriek Hürreminmu a jej výslovnému zákazu poriadne znechutí Mahidevran, ktorá opäť pritlačí na Taşlıcalıho a dá mu poslednú možnosť správne sa rozhodnúť. Buď o dva dni odíde spolu s nimi do Manisy, ako Mustafov priateľ, pobočník a dôverník, alebo tu bude musieť ostať! Nanešťastie však ani Hürrem nie je včerajšia a zistí, že ju klamú!

Keď sa Hatice od utáranej Mahidevran dozvie, že Hürrem usporiadala podľa jej názoru krajne nevhodnú zábavu, rozbesní sa a okamžite sa vyberie do paláca Topkapi narobiť s ňou poriadky! Netuší, že sa zbytočne unáhlila, pretože jej sestra Şah už mala v talóne prichystaný prefíkaný plán, ako nechať vládcu akoby náhodou odhaliť Hürremin prehrešok a uvaliť tak na ňu jeho hnev – ibaže vďaka Hatice všetko vypáli úplne inak, než Şah zamýšľala...

Zúriaca Hatice nielenže rázne ukončí oslavu, ktorú v háreme usporiadala Hürrem, ale navyše ju začne nevyberane urážať a obviňovať. Jediný, kto sa jej odváži postaviť, je princezná Mihrimah, ktorá nemieni nikomu dovoliť, aby beztrestne urážal jej matku, ani len svojej o niečo vyššie postavenej tete nie! Na Hürrem to urobí veľký dojem, no aby dcéru ochránila, pošle ju do jej komnaty. Keď uplakaná Mihrimah vbehne priamo do náručia šokovaného vládcu, dá besniacej sestre i všetkým ostatným jasne najavo, na koho strane v tomto spore stojí – pošle sestru žialiť domov a zastaví jej litánie o Hürreminej neúcte a zlomyseľnosti slovami, že oslavu, ktorá je Hatice takým tŕňom v oku, sám povolil!

Pre úbohú Mihrimah je tento deň plný žiaľu a veľmi horkých sĺz. Nielen kvôli tomu nepríjemného extempore na matkinej oslave, ale najmä preto, že z jej rozlúčky s do Manisy odchádzajúcim Taşlıcalım Yahyom na veľmi dlhý čas sa vykľuje rozlúčka navždy. Taşlıcalı sa totiž rozhodne uposlúchnuť radu, alebo skôr ultimátum, ktoré mu dala Mahidevran a vybrať si tú správnu vec pre seba i následníka trónu, princa Mustafu.

Princeznej Şah sa vďaka jej vernému služobníkovi Mercanovi (Saygın Soysal), ktorý na jej príkaz už pár dní sleduje Nigar, podarí nájsť Ibrahimov utajený hrob. Prisahá pri ňom, že jeho krv raz bude pomstená, no nielen to – podarí sa jej šikovne získať Nigar na svoju stranu, keď jej ponúkne možnosť pomstiť sa žene, ktorá podľa nich oboch môže za všetko je nešťastie a trápenie... Hürrem! Tá ale neleží v žalúdku len im dvom. Hatice však stavila na iného koňa – na Mahidevraninu slúžku Dianu, ktorá v prestrojení a pod falošným menom čaká v paláci na vhodnú príležitosť, aby Hürrem zniesla zo sveta! A to ešte pred uplynutím 40-dňového smútku za Ibrahimom...

Z návratu Malkoçoğluho Baliho Beya do Istanbulu má veľkú radosť nielen do Manisy sa vracajúci následník trónu, ale i sám vládca. No na dlhé zvítavanie ani priateľské debaty niet času, Malkoçoğlu totiž nesie zlé správy. Nejde len o zradný útok, ktorému sám temer padol za obeť a za ktorým nepochybne stojí sám pápež, ale ešte o čosi horšie. Malkoçoğlu má zo spoľahlivého zdroja informácie, že sa chystá atentát na samotného sultána Sulejamana.

Princ Mustafa je znechutený a znepokojený, keď aj napriek jeho nedávnej dosť jednoznačnej intervencii veľkovezír Ayas – samozrejme po rozhovore s Hürrem, ako inak – navrhne vládcovi, aby povýšil Rüstema. A je ešte znechutenejší a znepokojenejší, keď vládca súhlasí a hneď tak i učiní!

Súženie a výčitky vládcu znovu zavedú za mužom, ktorý mu už toľkokrát dobre poradil – za Ebussuudom Efendim (Tuncel Kurtiz). Kým on uňho čerpá novú nádej do budúcnosti a silu čeliť ďalej tomu, čo mu nedovolí spať a prehlbuje vrásky na jeho ušľachtilej tvári, Şah, Lütfi, Mustafa a Mahidevran preberajú z ich pohľadu znepokojujúci vývin udalostí v paláci Topkapi. Zhodnú sa na jedinom – že je veľmi dôležité, aby vo vládcovej blízkosti ostal Malkoçoğlu Bali Bey, ktorý je oddaný panovníkovi, a nie jeho prefíkanej a veľmi nebezpečnej manželke!

Večer Şah vyhľadá Hatice a pokúsi sa ju presvedčiť, že sa už nesmie ďalej takto ničiť a musí sa pozbierať, pretože to nie je na nič dobré - akurát to robí radosť Hürrem! Tiež sestre povie, že sľub, ktorý jej pred časom dala, splní – a že ktokoľvek jej ublíži, poriadne za to zaplatí! No nalieha, že sa Hatice musí vyhýbať unáhleným rozhodnutiam a že už viac nemá nič robiť bez jej vedomia - to jej musí sľúbiť tu a teraz...

Sledujte v sobotu, 2. apríla, o 12.55 a v sobotu, 9. apríla, o 10.05!