Sultán cover

DOMA • MOMENTÁLNE SA NEVYSIELA •

Sultán II.: 53. a 54. epizóda

14. 04 2016 14:25 | Alexandra Stahlová
Sultán II.: 53. a 54. epizóda
Sultán II.: 53. a 54. epizóda

Hnev a zášť Hatice sa obrátia proti jej sestre. V Ibrahimovej pozostalosti totiž nájde milostný list, ktorý mu poslala Şah!

Hürrem (Meryem Uzerli) je veľmi šťastná, že jej synovia Beyazıt a Cihangir sú v bezpečí v paláci Topkapi a že i jej starší synovia a vládca (Halit Ergenç) sú v poriadku a na ceste domov. No hoci by zákernej princeznej Şah (Deniz Çakır) sama najradšej vykrútila krk, snaží sa upokojiť svoju spravodlivo rozhorčenú dcéru Mihrimah (Pelin Karahan), aby nikomu nič nevravela, tobôž nie svojmu otcovi... Nuž a vďaka Sümbülovi (Selim Bayraktar) už Hürrem stihla varovať i všetkých ostatných zasvätených, aby držali jazyk za zubami! A ešte čosi... Hürrem už teraz vôbec nepochybuje o tom, že Nigar (Filiz Ahmet) slúži Şah a neradno jej veriť – a naopak, je si absolútne istá, že môže veriť Afife (Sabina Toziya), nech už má stará pestúnka princeznú Şah akokoľvek rada.

V paláci v Manise sa princezná Hatice (Selma Ergeç) a napriek nevôli a dôrazným varovaniam svojej priateľky Mahidevran (Nur Fettahoğlu) rozhodne stretnúť sa s tajomnou ženou, ktorá vraj okrem minulosti vidí i budúcnosť a dokáže komunikovať so záhrobím a ktorú miestni nie bezdôvodne považujú za bosorku. Následník trónu, princ Mustafa (Mehmet Günsur), však má plnú hlavu bojovej výpravy svojho otca a svojej čerstvo narodenej krásnej dcérky, než aby si všímal, čo sa mu deje priamo pod nosom! Nebyť jeho mamy, ktorá si o princeznú robí veľké starosti, zrejme by sa o žene, ku ktorej sa jeho teta tak upína, vôbec nedozvedel... Otázne však je, či by, ak by aj o tom vedel, niečo zmohol, Hatice je teraz totiž ako neriadená strela. A odkedy sa dozvedela, že v jej paláci na Konskom námestí býva teraz jej sestra Şah, je už temer úplne vyšinutá!

Keď Hürrem opäť navštívi Şah, aby jej osobne odovzdala osobné veci nebohého Ibrahima (Okan Yalabık) z jeho komnaty v sultánskom paláci, natrafí tam na sudcu Ebussuuda Efendiho (Tuncel Kurtiz), ktorého si princezná nechala zavolať, aby sa s ním poradila o zamýšľanej dobročinnosti. Zdá sa, že ju dosť pobavilo... Ťažko povedať, akú hru teraz Şah s Hürrem vlastne hrá a v opačnom garde je to, žiaľ, úplne rovnaké. V podstate je jasné jediné – že úsmevy na oboch krásnych tvárach rozhodne nie sú znakom priateľstva ani zmieru a neveštia nič dobré.

Nepriaznivý vývoj vojnovej výpravy Osmanskej ríše rozladí vládcu natoľko, že sa vyvŕši na veľkovezírovi Ayasovi (Fehmi Karaarslan), ktorý zjavne nesprávne odhadol nepriateľa – a taktiež okamžite zmení doterajšiu stratégiu a taktiku boja! Prikáže zmeniť trasu pozemských vojsk i loďstva – najbližšie majú pokoriť Korfu a hneď vzápätí Benátky, ktoré už teraz považujú za nepriateľa!

Princezná Mihrimah, žiaľ, ani len netuší, čo spôsobí odoslaním svojho až príliš dôverného listu hrdému otcovmu osobnému ochrancovi Malkoçoğluovi Balimu Beyovi (Burak Özçivit). Jej riadky si totiž nanešťastie neprečíta len ten, ktorého očiam boli určené, ale i nekonečnou zvedavosťou a následne i zžieravou žiarlivosťou zhrýzaný Rüstem (Ozan Güven)...

Po návrate do paláca na Konskom námestí sa všetok hnev a zášť princeznej Hatice obrátia proti jej sestre. Z jedného jediného dôvodu – v truhlici s Ibrahimovou pozostalosťou totiž nájde milostný list, ktorý jej nebohý manžel dostal pred rokmi. List, ktorý mu poslala Şah!

Pri čítaní milostného listu, ktorý našla v pozostalosti nebohého Ibrahima, má princezná Hatice pocit obrovskej krivdy a sklamania. Zúri, pretože aj keby Şah hneď nebola jeho autorkou a v tejto záležitosti skutočne mala prsty Hürrem, ako jej sestra prisahá, dnes žije jej život v jej paláci plnom jej snov a jej spomienok! Preto dá sestre týždeň na to, aby sa z paláca na Konskom námestí vysťahovala sama, inak ju vraj odtiaľ prinúti odísť ona! Nuž a krátko po návrate do paláca Topkapi vrcholne rozrušená Hatice prikáže Afife, aby všetky jej veci, ktoré skončili v podzemných priestoroch sultánskeho sídla, okamžite znovu prenieslo do jej domova!

Şah veľmi rýchlo pochopí, z ktorej strany vietor fúka a že za tento tvrdý úder pod pás môže vďačiť jedinej osobe – Hürrem. Preto ju vyhľadá, aby ju a jej besnenie zastavila, no, ako už toľkokrát predtým, dôjde len k vzájomným urážkam a osočovaniu. A tentoraz je tou, ktorá triumfuje a ktorej jazyk šľahá bolestnejšie než ktorýkoľvek bič, na Hürreminu obrovskú zlosť práve Şah...

Zákerný Rüstem len ťažko skrýva pobavenie z nezávideniahodnej situácie veľkovezíra Ayasa a nedokáže si odpustiť nemiestne podpichovanie, aby si doňho poriadne kopol i on. Pretože aj on, rovnako ako veľkoadmirál Hızır Reis (Tolga Tekin) a vezír Lütfi (Mehmet Özgür), si už stihol uvedomiť, že nech už obliehanie Korfu bude trvať a dopadne akokoľvek, ak bude vládca chcieť niekoho povýšiť, na čo je najhorúcejším kandidátom práve Lütfi, bude zákonite musieť niekoho zosadiť z funkcie – a tým niekým bude zrejme Ayas.

Kým Şah zavolala Hürrem na úplne zbytočné a nezmyselné stretnutie do paláca na Konskom námestí, aby odviedla jej pozornosť od toho, čo má skutočne v pláne. K7m Nigar zabaví Sümbüla, Şahini poskokovia - kalfa Fahriye a dôverník Mercan (Saygın Soysal) – sa postarajú o únos Hürreminej najvernejšej slúžky, ktorú uväznia v žaláru a mučia dovtedy, kým nebude hovoriť to, čo od nej chcú počuť. Alebo skôr to, čo má počuť Hatice, a síce, že onen milostný list na príkaz svojej panej napísala a do truhlice vložila ona. Nuž a potom... Potom ju nechá obesiť!

Keď sa vládca dozvie, ako hrdinsky sa jeho syn Mehmet (Gürbey İleri) bil s nepriateľskými vojakmi, ktorí prieskumníkov Osmanskej ríše prepadli počas obhliadky okolia a že pritom dokonca zachránil život Malkoçoğluovi Balimu Beyovi, pocíti veľkú spokojnosť a dosiaľ nepoznanú hrdosť...

Sledujte v sobotu, 16. apríla, o 13.25 a v sobotu, 23. apríla, o 10.10!