Sultán cover

DOMA • MOMENTÁLNE SA NEVYSIELA •

Sultán II.: 57. a 58. epizóda

23. 04 2016 14:35 | Alexandra Stahlová
Sultán II.: 57. a 58. epizóda
Sultán II.: 57. a 58. epizóda

Nekonečne clivá melódia Ibrahimových huslí sa zas a znova zarezáva do vládcovho srdca ako nôž a jeho oči sa napĺňajú slzami...

Rüstema (Ozan Güven) neskutočne žerie, že jeho obľúbenkyňa Mihrimah (Pelin Karahan) má zjavne veľkú slabosť pre Malkoçoğluho Baliho Beya (Burak Özçivit), a tak, keď sa s nimi oboma náhodne stretne na chodbách paláca, si nenechá ujsť príležitosť poriadne si do potenciálneho soka rypnúť. No to nie je jediné miesto, na ktorom dnes Rüstem rozvíri vietor. Vezíra Lütfiho (Mehmet Özgür) prekvapí, keď zistí, že sa Rüstem zaujíma o Ibrahimovu (Okan Yalabık) pozostalosť, z ktorej sa veľká časť záhadne stratila, čo, to musí uznať aj on, je naozaj zarážajúce...

Hürrem (Meryem Uzerli), Sümbül (Selim Bayraktar) a dokonca i Nigar (Filiz Ahmet) sú riadne zdesení, keď sa od vrchného astrológa dozvedia, aké následky môže mať pre postihnutého, keď ho prekľajú – všetky následky sú krajne nepríjemné a príšerné, nuž a konečným štádiom býva zvyčajne... Smrť. Je to obrovský hriech, ktorého by sa iste nedopustil žiaden moslim, pretože mu za to hrozí exemplárna hanebná poprava za bieleho dňa. No kým nezistia, koho poverili počarením Hürrem, nebudú jej zrejme vedieť pomôcť.

Vrcholne rozrušená Hürrem sa ako veľká voda dovalí do paláca na Konskom námestí, aby princeznej Hatice (Selma Ergeç) a jej sestre Şah (Deniz Çakır) vykričala, že o všetkom vie, a že mstiť sa jej prostredníctvom veštíc a bosoriek je zjavne znakom ich totálnej bezmocnosti – keďže verí, že šlo o ich spoločný počin. Ibaže... Ani Şah, ani Nigar však netušia, že pomstychtivá Hatice sa nielen snaží priviesť Hürrem do šialenstva tým, že ju presvedčí, že je prekliata, ale že ju skutočne prekliala! Hürrem to až príliš bolestne pocíti ešte v tú noc, keď sa úplne hysterická zobudí s pocitom, že nemôže dýchať. Aj napriek obrovskej únave už potom do rána nedokáže, ani len na chvíľočku, zažmúriť oči... Nečudo, že na druhý deň, na stretnutí s Rüstemom, ktorý ju chce informovať o tom, čo sa dozvedel, sa sotva udrží na nohách a má čo robiť, aby sa mu nezviezla k nohám!

Dlho očakávané prijatie benátskeho vyslanca vládcom Osmanskej ríše (Halit Ergenç) pripomína skôr súd s ním, ale i s veľkovezírom Ayasom (Fehmi Karaarslan), ktorý bol a stále je zodpovedný za komunikáciu s Benátkami – a ktorý je od ich neslávneho zasiahnutia do konfliktu Osmanov s Rímom v nemilosti. A nemožno povedať, že by Ayasa niekto ľutoval, práve naopak – Lütfi i Matrakçı (Fatih Al), ktorí Ayasa ako Ibrahimovho nástupcu nemôžu ani cítiť, sa zdajú byť výsostne spokojní.

Keď sa krásna benátska obchodníčka Gabriela dočká spravodlivosti, príde sa osobne poďakovať Mahidevran (Nur Fettahoğlu) a jej synovi, princovi Mustafovi (Mehmet Günsur). A nielen to, aby sa im náležite odvďačila, pozve ich na návštevu do svojho príbytku, rada by si ich uctila a pohostila ich. No len slepý by nevidel, že má i postranné úmysly – že jej pozvanie je primárne určené následníkovi trónu, ktorý sa jej neprehliadnuteľne páči a že jej pozvanie zahŕňa oveľa viac, než len večeru...

Rüstem o všetkom, čo zistil v súvislosti s Ibrahimovou zmiznutou pozostalosťou, informuje vládcu. Ten následne poverí Malkoçoğluho Baliho Beya, aby záležitosť preveril. Rüstem využije moment, keď vládca s Malkoçoğluom osamie a nepozvaný vstúpi do jeho prázdnej komnaty, do ktorej predtým videl vojsť posla princeznej Mihrimah. Keď v nej nájde jej list, v ktorom vyjadruje nádej, že sa azda zblížia, drzo ho ukradne!

Prítomnosť princeznej Hatice v paláci Topkapi nemá na vládcu upokojujúci či ozdravujúci vplyv, v ktorý dúfal. Práve naopak, každým dňom sa cíti o čosi horšie a previnilejšie. Nepochybne i pre jej večerné koncertovanie na terase jej komnaty – nekonečne clivá melódia Ibrahimových huslí sa zas a znova zarezáva do vládcovho srdca ako nôž a jeho oči sa napĺňajú slzami...

Hürremine desivé nočné mory i jej psychický stav sa každým dňom zhoršujú. Veľmi dobre vie, že to všetko majú na svedomí princezná Hatice a jej nová, naozaj čudná slúžka. Nanešťastie však kvôli tomu, že po nociach ako šialená blúdi háremom a chodbami paláca, už o jej zdravom rozume a súdnosti začínajú pomaly pochybovať i jej blízki - Sümbül a Afife (Sabina Toziya)...

Zvrátená radosť z utrpenia nenávidenej rivalky a škaredý úsmev z tváre princeznej Hatice sa razom vytratia, keď sa pred bránami paláca na Konskom námestí, v ktorom je práve na návšteve u svojej sestry Şah, objavia vojaci zo sultánskeho paláca, ktorých poslal sám vládca – aby preverili, kam mohla zmiznúť veľká časť Ibrahimovej pozostalosti.

Tento deň je pre Mihrimah (Pelin Karahan) veľmi nešťastný. Jej srdce puká kvôli neosobnému a chladnému listu, ktorým Malkoçoğlu Bali Bey odmieta jej náklonnosť - netuší totiž, že ho namiesto jej milého v skutočnosti napísal zákerný a do nej už celé roky až po uši zaľúbený Rüstem... Zároveň sa tiež obáva o svoju matku, pretože na rozdiel od svojho otca neverí, že je v poriadku. Jej strach sa nanešťastie už zakrátko ukáže ako oprávnený. Keď totiž hroznou kliatbou prekliata Hürrem natrafí na Hatice, ktorá ju nerozumne ešte provokuje s arogantným a pomstychtivým úsmevom na tvári, zúrivo sa do nej pustí a holými rukami ju temer ubije na smrť!

Svoje panej skrz-naskrz oddaný Sümbül robí všetko pre to, aby Hürremin hrozný čin nevyšiel hneď najavo. Inak by jej totiž za siahnutie na život člena dynastie hrozila poprava! Otázne však je, či ešte vôbec bude mať koho chrániť, keďže Hürrem naozaj drasticky chradne po fyzickej i psychickej stránke. Je na tom horšie doslova každou minútou! A ak z nej čo najskôr niekto nesníme tú hroznú kliatbu, zrejme naposledy vydýchne krátko po tom, čo sa úplne zblázni!

Keď Şah a Gülfem (Selen Ozturk) zistia, že Hatice nie je ani v paláci Topkapi, ako si myslela jej sestra, ani v paláci na Konskom námestí, ako predpokladala jej priateľka a dôverníčka, vyberú sa spolu do sultánskeho paláca, kde bola Hatice videná naposledy, a začnú po nej intenzívne pátrať. Zistia jediné – že po stretnutí s vládcom zmizla bez stopy! Navyše ich veľmi znepokojí zistenie, že Afife, zodpovedná za chod háremu, nie je v paláci. Tá totiž zašla za svojím synom, známym liečiteľom Yahyom, aby ho požiadala o pomoc pre Hürrem.

Ktovie, čo všetko by nakoniec rozzúrená Şah dokázala urobiť, aby z Hürrem dostala odpoveď na otázky, kde je jej sestra a čo jej urobila, keby za svojou manželkou o čosi neskôr ako ona neprišiel sám vládca. Voľky-nevoľky tak musí zachovať dekórum a iba mu so slzami v očiach a pohnutím v hlase oznámiť, že ich sestra zmizla nikde ju nevedia nájsť!

Sledujte v sobotu, 30. apríla, o 9.50!