Sultán cover

DOMA • MOMENTÁLNE SA NEVYSIELA •

Sultán II.: 59. a 60. epizóda

27. 04 2016 14:35 | Alexandra Stahlová
Sultán II.: 59. a 60. epizóda
Sultán II.: 59. a 60. epizóda

Şah a jej dôverník Mercan temer spadnú z nôh, keď ich princezná Hatice zavedie do podzemia a ukáže im Ibrahimove poklady!

Kým skrvavené telo princeznej Hatice (Selma Ergeç) bezvládne leží pohodené v lese, kam ju odhodili ako nepotrebnú vec na smetisko, vrcholne znepokojený vládca (Halit Ergenç) poverí nájdením svojej nezvestnej sestry Malkoçoğluho Baliho Beya (Burak Özçivit) – a princezná Şah (Deniz Çakır) zase kalfu Fahriye. Nik z nich zatiaľ ani len netuší, že strašne dobitá, ale predsa len živá Hatice sa uprostred temnej noci v lese práve prebrala a pokúša sa dostať sa niekam do bezpečia!

Úbohá Afife (Sabina Toziya) je šokovaná a strašne zničená, keď sa vráti od svojho syna s liekom, čo možno pomôže jej panej Hürrem (Meryem Uzerli) a zistí, čo sa v čase jej neprítomnosti stalo. Hneď sa ponáhľa za princeznou Şah, ktorú ešte o čosi viac znepokojí a vystraší – teda, ak je to vôbec možné -, keď jej povie o Haticinom šperku, ktorý našla na jednej z chodieb paláca Topkapi, no vrátiť jej ho už nemohla, pretože princeznú nenašla v jej komnate...

Svitol nový deň, no po princeznej Hatice niet ani stopy a aj dobré správy, po ktorých jej blízki tak veľmi túžia, sa nie a nie dostaviť. Malkoçoğlu Bali Bey má pre svojho panovníka len jednu neuspokojivú novinku – že koč princeznej našli pri lese, no opustený a prázdny. Krátko nato zažije osadenstvo háremu obrovský šok, keď sa pred nimi ako prízrak pomsty či zlý sen zrazu objaví skrvavená Hatice - a hádajúce sa Şah, Gülfem (Selen Ozturk), Hürrem a Mihrimah (Pelin Karahan) v tej chvíli onemejú!

Keď sa o niečo neskôr Hatice preberie, priamo pred vládcom, ktorý sa nad ňu ustarostene skláňa, obviní zo svojho utrpenia neprítomnú Hürrem. Lenže... To je presne to, s čím Hürrem a Sümbül (Selim Bayraktar) vo svojom prefíkanom pláne rátali. Veľmi dobre totiž vedeli, že pri preliatí krvi vládnucej dynastie hrozí vinníkovi jediný možný trest – trest smrti! A aby sa mu vyhli, rozhodli sa princezninu historku obrátiť proti nej. Chcú, aby vyzerala natoľko šialená a pomstychtivá, aby nik neveril jej verzii toho, čo sa vraj stalo. Nuž a vďaka výpovedi Haticinej slúžky, ktorá princeznej riadne priťaží, Hatice skutočne vyzerá ako klamárka – a akoby sa definitívne zbláznila...

Zvláštny vzťah následníka trónu, princa Mustafu (Mehmet Günsur), a krásnej benátskej obchodníčky Gabriely pokračuje. A len slepý by nevidel, že sa tak deje predovšetkým z jej iniciatívy. Tentoraz totiž do paláca v Manise zavítala opäť – a opäť so sťažnosťou a žiadosťou o pomoc. Vraj jej ktosi hanebne podpáli a podpáli jednu z jej lodí a ona neverí oficiálnej verzii, že šlo o nešťastnú náhodu, šípi za tým úmysel. Otázne však je, čí tým úmyslom nebolo práve utuženie princovho záujmu o ňu, ktorý si už všimla i jeho matka Mahidevran (Nur Fettahoğlu) a ktorý ju rozhodne vôbec neteší!

Şah a jej dôverník Mercan (Saygın Soysal) temer spadnú z nôh, keď ich princezná Hatice zavedie do podzemia a ukáže im množstvo vzácnych pokladov, ktoré počas svojho života nahonobila pred svetom starostlivo ukrýval jej nebohý manžel Ibrahim (Okan Yalabık) - a ktoré sa ona rozhodla ukrývať po jeho poprave, pretože ho považuje za svoje a svojich detí! Navyše je to podľa nej tiež nástroj jej pomsty, vďaka ktorému chce raz a navždy zničiť nenávidenú Hürrem. Chce si totiž kúpiť všetkých jej verných i prisluhovačov a primäť ich, aby pracovali pre ňu.

Keď princ Mustafa opäť navštívi Gabrielu v jej dome, aby ju informoval o tom, čo sa dozvedel o jej lodi, mladá vdova ho pozve na večeru. Z toho, akým smerom sa vyvíja ich ďalšia konverzácia, je však absolútne jasné, že pohostenie, ktoré má pritom na mysli, je oveľa sladšej povahy...!

Hürremin psychický stav sa aj napriek lieku od známeho liečiteľa Yahyu vplyvom kliatby – alebo skôr dômyselne podávaného jedu, ktorý pomaly, ale isto otravuje jej myseľ i telo – neustále zhoršuje. Noc čo noc ju sužujú desivé nočné mory, čo vládcu veľmi znepokojuje. Rovnako ako osud Ibrahimovho obrovského majetku, z ktorého si cestu do sultánskej pokladnice našiel len zanedbateľný zlomok, kvôli čomu v paláci stále zotrváva Rüstem (Ozan Güven), ktorého sultán poveril nájdením tej zmiznutej, väčšej časti Ibrahimovej pozostalosti – čo, z pochopiteľných dôvodov, vôbec neteší vezíra Lütfiho (Mehmet Özgür).

Princeznej Mihrimah sa len ťažko, a nie veľmi úspešne, darí pred Malkoçoğluom Balim Beyom skrývať, ako veľmi ju ranil jeho list, v ktorom odmietol jej náklonnosť. Ešte šťastie, že hrdý bojovník sa vytrvalo domáha vysvetlenia jej náhleho chladu k nemu a smutnej tváre – tak aspoň vyjde konečne najavo, že predmetný list, ktorý Mihrimah stále ukrýva vo svojej komnate, vôbec nenapísal a že ani ten jej, plný jej vyznaní, nikdy nedostal!

Sümbül v snahe ochrániť svoju pani striehne po chodbách paláca Topkapi na každý podozrivý šuchot, na každé možné nebezpečenstvo. A tak nečudo, že ho dosť znepokojí, keď zobďaleč zahliadne kalfu Fahriye o čomsi sa dohadovať s tou strašidelne pôsobiacou novou slúžkou princeznej Hatice a keď mu následne Fahriye povie, že tú ženu podozrieva, že chce Hürrem ublížiť! Preto prehľadá jej komnatu, kde nájde zopár zjavne čarodejníckych pomôcok – zariekacích uzlov, ihiel a podobne... A tak o všetkom informuje Hürrem. No už je neskoro, Fahriye totiž Sümbüla videla vychádzať z bosorkinej izby a preventívne ju zabila, aby nemohla nikomu nič prezradiť...

Mahidevran je veľmi znepokojená správaním svojho syna, princa Mustafu, ktorý zjavne úplne podľahol čaru krásnej benátskej obchodníčky Gabriely a trávi s ňou viac času, ako je pre muža v jeho postavení vhodné, či prípustné... Navyše jej už aj klame, čo nikdy predtým nerobil. Keď sa ho totiž pýtala, prečo prišiel domov neskoro a kde sa tak dlho zdržal, vyhovoril sa na prechádzku so svojím pobočníkom Taşlıcalım Yahyom (Serkan Altunorak), čo evidentne nebola pravda.

Po ďalšom z ťažkých záchvatov extrémnej paranoje a úzkosti, vyvolanom ďalšou dávkou jedu, počas ktorého sa zoslabnutá a na smrť vydesená Hürrem nechtiac temer sama upáli, si je už absolútne istá, že nemôže – a že ani nikdy nemala – veriť kalfe Fahriye, z ktorej pred časom spravila svoju dôverníčku. Teraz už vie, na rozdiel od jej verného služobníka Sümbüla, ktorý má o tom vážne pochybnosti, že práve táto žena sem prišla s jediným poslaním – zabiť ju!

Nanešťastie však Hürrem nie je jediná, koho v týchto dňoch sužujú desivé preludy a koho vnútro je bolestne rozorvané. Podobne je na tom i sám vládca, ktorého výčitky kvôli Ibrahimovej smrti pomaly, ale isto stravujú jeho myseľ. Dosiaľ sa mu jeho trápenie darilo pred ostatnými skrývať, no dnes sa, žiaľ, naplno prejaví pred zrakmi jeho šokovaných blízkych priateľov a jeho synov, keď počas priateľského súboja v matraku svojho súpera Matrakçıho (Fatih Al) temer ubije na smrť! Pretože namiesto neho neustále vidí... Ibrahima.

Kým princezná Mihrimah, hoci len na okamih, podozrieva svoju sesternicu Esmehan (Ecem Çalık), že možno práve ona odchytila jej zamilovaný list adresovaný Malkoçoğluovi Balimu Beyovi a napísala jej v jeho mene odmietnutie, sám Malkoçoğlu si je v podstate hneď istý, že v tom musí mať prsty úlisný Rüstem. A po rozhovore s ním, plnom skrytých i otvorených vyhrážok, už vôbec nepochybuje...

Kým princezná Şah prikáže Fahriye, aby sa zbavila strážcu brány Şahina, ktorý je oddaný Hürrem, a následne poverí svojho najvernejšieho služobníka Mercana, aby sa postaral o Fahriye, ktorej už tiež neverí, Hürrem poverí Rüstema nájdením dôkazov, že za zmiznutím Ibrahimovej pozostalosti treba hľadať Hatice, Şah a Lütfiho. Pretože ak by sa im to podarilo dokázať, sultánove sestry by skončili vo vyhnanstve a vezír Lütfi by prišiel o hlavu – a Hürrem by sa tak zbavila jednou ranou hneď troch otravných múch!

Sledujte v sobotu, 30. apríla, o 12.30!