Sultán cover

DOMA • MOMENTÁLNE SA NEVYSIELA •

Sultán II.: 63. a 64. epizóda

04. 05 2016 15:05 | Alexandra Stahlová
Sultán II.: 63. a 64. epizóda
Sultán II.: 63. a 64. epizóda

Rozrušená Hatice pred sestrou Şah i Gülfem prisahá, že sa nenechá vládcom prinútiť k sobášu, ale radšej sa sama zmárni!

Následník trónu, princ Mustafa (Mehmet Günsur), sa dopustí veľkej, možno dokonca osudovej chyby, keď namiesto bezpodmienečného uposlúchnutia vládcovho (Halit Ergenç) rozhodnutia o poprave jedného z vojnových hrdinov, podozrivého zo zrady a buričstva, začne na vlastnú päsť preverovať jeho vinu či nevinu. A to napriek tomu, že ho jeho verný priateľ a pobočník Taşlıcalı Yahya (Serkan Altunorak) múdro varuje, že rozhodnutia panovníka sa nespochybňujú, ani nepreverujú, ale prosto plnia...

Princeznú Şah (Deniz Çakır) veľmi znepokojí, keď si ju do paláca Topkapi nechá zavolať sám vládca. Tuší totiž, aký problém s ňou jej brat plánuje prediskutovať – problém menom Hatice (Selma Ergeç)! Po odchode z vládcovej komnaty Şah na chodbe natrafí na Malkoçoğluho Baliho Beya (Burak Özçivit), ktorého by rada získala na svoju stranu. Vie však, že musí byť obozretná a nič zbytočne neuponáhľať, a tak si s ním vymení len pár zdvorilostných floskúl a ponáhľa sa domov, do paláca na Konskom námestí.

Vedomý si silnej podpory svojej panej Hürrem (Meryem Uzerli) sa Rüstem (Ozan Güven) rozhodne tvrdo pritlačiť na veľkovezíra Ayasa (Fehmi Karaarslan), aby sa konečne dostal tam, kde už dávno chcel byť – do rady vezírov! A neštíti sa dokonca uchýliť sa k vyhrážkam, ba dokonca k len veľmi chabo skrytému vydieraniu, pozná totiž zopár Ayasových špinavých tajomstiev, ktoré by si mohli, ak by to bolo potrebné, nájsť cestu k vládcovi a zlomiť veľkovezírovi krk!

Keď sa Rüstem o niečo neskôr vyberie do hostinca osláviť svoju rastúcu moc a čoraz pravdepodobnejší kariérny vzostup, zaujme ho mladé, ustráchané dievča, ktoré mu veľmi pripomína jeho dávno stratenú sestričku. Ktovie, možno práve preto ju zachráni pred opitým chlapíkom, násilím sa dožadujúcim nežností... A nielen to, privedie si ju dokonca domov, čím dosť prekvapí, ale aj urazí svoju formálnu manželku Nigar (Filiz Ahmet)... O niečo neskôr ju ešte o čosi viac šokuje, keď jej Rüstem po tom, čo zbalila všetky veci na cestu, oznámi, že nikam nepôjde - že za princom Mustafom, kam ho poslal vládca, pocestuje len on sám.

Aj po toľkých rokoch manželstva, v ktorom sa naučili spolu vychádzať a v dôležitých otázkach temer vždy ťahať za jeden povraz, je absolútne jasné, že kým city vezíra Lütfiho (Mehmet Özgür) k jeho krásnej manželke sú i romantickej povahy a že po nej stále túži rovnako, ako v prvý deň, Şah je k nemu úplne chladná a jeho pokusy o zblíženie ju iritujú, desia a sú je skrz-naskrz odporné! No i napriek tomu si, i keď so zaťatými zubami a veľmi nerada, plní svoje manželské povinnosti.

Nech už princezná Hatice čakala od vládcu akúkoľvek reakciu, akýkoľvek trest za svoje množiace sa prešľapy, s tým, ktorý pre ňu jej brat napokon vybral, rozhodne nepočítala! Vládca jej totiž chce darovať nielen časť Ibrahimovej (Okan Yalabık) pozostalosti, ale i nový palác... Do ktorého sa má nasťahovať so svojimi deťmi a manželom. Rozhodol sa totiž znova ju vydať za jedného zo svojich vezírov! Krajne rozrušená a rozhnevaná Hatice však pred sestrou i Gülfem (Selen Ozturk) prisahá, že sa nenechá prinútiť k sobášu, ale radšej sa sama zmárni!

Večné rozbroje medzi vzdorovitými princmi Selimom a Beyazıtom sa opäť vyostria počas tréningu lukostreľby priamo pred očami vládcu, ktorého to poriadne rozladí. To, pochopiteľne, rozhnevá i Hürrem, ktorá v návale zlosti potrestá spurného Beyazıta, ktorého považuje za vinníka tohto konfliktu - bez toho, aby si vôbec overila, kde je pravda! V skutočnosti totiž zákerný Selim, ktorý nedokázal prežrieť, že je jeho mladší brat v niečom úspešnejší, než on, skutočne poškodil Beyazıtov luk, aby ho pred rodičmi zosmiešnil a sám vyznel v lepšom svetle...

Aj keď má vládca veľkoadmirála Hızıra Reisa (Tolga Tekin) veľmi rád a váži si ho, na stretnutí s ním mu dá jasne najavo, že jeho účasť na odmeňovaní vojakov následníkom trónu považuje za krajne nevhodnú a nepatričnú – a varuje ho tiež, že on i ostatní vezíri by mali byť vo vzťahu s princom Mustafom nanajvýš opatrní!

Aj keď na vládcov rozkaz už mal byť jeden z vojnových hrdinov, podozrivý zo zrady a buričstva, dávno popravený, nestalo sa tak. Naopak, následník trónu, princ Mustafa, si muža vypočuje a navzdory odporúčaniu a varovaniu Taşlıcalıho Yahyu, že nech už je pravda akákoľvek, má muža ihneď popraviť, lebo riskuje vládcov hnev, sa rozhodne aj naďalej pátrať po pravde na vlastnú päsť... Nanešťastie netuší, že s ním prefíkaný Rüstem po celý čas hrá poriadne špinavú hru a dodáva mu podľa vlastnej vôle upravené informácie!

Princeznú Şah znepokojí nečakaná návšteva Nigar, ktorá ju príde pekne zahorúca informovať o rečiach, ktoré sa šíria v háreme paláca Topkapi – reči o tom, že jej dcéra, princezná Esmehan (Ecem Çalık), sa vraj v tajnosti stretáva s Malkoçoğluom Balim Beyom! Úbohá Esmehan sa však musí brániť nielen pred rozhorčenou mamou, ale i pred jej vrcholne rozrušenou sesternicou, princeznou Mihrimah (Pelin Karahan) – a pred ani jednou sa jej to veľmi nedarí...

To však, žiaľ, nie je všetko. Şah si totiž nechá predvolať Malkoçoğluho Baliho Beya, aby jej priamo do očí povedal, čo je na už spomínaných klebetách pravdy. Ten, pochopiteľne, prisahá, že je to len čiasi nepredstaviteľná a hanebná lož. No to už Şah zjavne dávno vie, pretože z jej víťazoslávne vyšpúlených úst až príliš ľahko a suverénne vyjdú slová, že sa - samozrejme len pre ochranu dobrého mena svojej dcéry a sultánovho osobného ochrancu - rozhodla ich zosobášiť!

Predstava, že by sa muž, na ktorom je tak veľmi záleží, mal oženiť s jej sesternicou, Mihrimah dráždi ako červené súkno býka! Preto nečudo, že pri prvej vhodnej príležitosti o všetkom informuje svoju mamu Hürrem (Meryem Uzerli). Po prvé preto, že o niečom takom dôležitom, ako je zamýšľaná svadba Malkoçoğluho Baliho Beya, žena v jej pozícii skrátka musí vedieť, a po druhé preto, že ak vôbec niekto dokáže tejto svadbe zabrániť... Je to jedine Hürrem. A tak, aby matku ešte o čosi viac motivovala, Mihrimah o niečo neskôr takticky zariadi, aby sa v jej očiach skompromitovala! Postará sa totiž, aby ju falošne informovali o údajnom tajnom stretnutí Malkoçoğluho Baliho Beya s Esmehan – a keď sa tam zvedavosťou horiaca Hürrem dostaví, nájde v spoločnosti hrdého bojovníka... Mihrimah.

Princ Mustafa dá na svoj inštinkt, ktorý mu vraví, že muž odsúdený vládcom na smrť je nevinný a že skutočným vinníkom je muž, ktorý ho obvinil z vlastizrady, a tak ho vlastnoručne popraví – a vzápätí ona a jeho muži do jedného pobijú celé jeho vojsko! Takýto vývoj situácie niekoho neteší viac, ako Rüstema. No nie azda preto, že by sa z neho zrazu stal nadšený stúpenec následníka trónu. Práve naopak – koniec koncov ani len nedúfal, že obrátiť vládcov hnev proti jeho najstaršiemu synovi bude také jednoduché a že on sám sa tak vlastne ani veľmi nebude musieť snažiť!

Keď sa Gülfem vráti do paláca na Konskom námestí, z ustaraného výrazu v jej tvári je princeznej Hatice hneď jasné, že pre ňu nemá dobré správy. A nanešťastie sa nemýli... Vládca už totiž rozhodol, za koho ju vydá! No Hatice je rozhodnutá, žiadna svadba nebude – a ak ju vraj budú nútiť, môžu rovno začať chystať jej pohreb!

Sledujte v sobotu, 7. mája, o 12.55 a v sobotu, 14. mája, o 10.05!