Sultán cover

DOMA • MOMENTÁLNE SA NEVYSIELA •

Sultán II.: 65. a 66. epizóda

07. 05 2016 14:25 | Alexandra Stahlová
Sultán II.: 65. a 66. epizóda
Sultán II.: 65. a 66. epizóda

Keď sa Gabriela dozvie, že jej dávno stratená sestra je vraj jednou z žien v háreme princa Mustafu, úplne jej to vyrazí dych!

Úbohý Malkoçoğlu Bali Bey (Burak Özçivit) sa cíti ako medzi dvoma mlynskými kameňmi. Je úplne jedno, či sa jeho meno skloňuje v spojení s princeznou Esmehan (Ecem Çalık) alebo s princeznou Mihrimah (Pelin Karahan), nijako mu to nepomáha. Práve naopak, nedobrovoľná svadba s jednou i náklonnosť druhej mu môžu nepredstaviteľne uškodiť, predovšetkým vzhľadom na jeho postavenie a povinnosti v paláci Topkapi!

Hürrem (Meryem Uzerli) nie je včerajšia, takže v podstate okamžite odhalí dosť priehľadný úskok svojej dcéry, ktorá sa ňou nechala cielene prichytiť v spoločnosti Malkoçoğluho Baliho Beya. Predsa ju však niečo zarazí, a síce, že sa Mihrimah bude dožadovať, aby splnila sľub, ktorý jej dala ešte ako malej – že sa bude môcť vydať z lásky...

Obavy princeznej Şah (Deniz Çakır) o duševné zdravie i život jej sestry Hatice (Selma Ergeç) každým dňom narastajú, A rozhodne nie sú bezdôvodné. Hatice sa totiž vydávať stále nechce, no jej vzdorovitosť a hnev teraz vystriedala ešte o čosi mätúcejšia a desivejšia bezdôvodná veselosť, pripomínajúca šialenstvo!

Veľkovezíra Ayasa (Fehmi Karaarslan) zjavne dosť zaskočí, a nie práve najpríjemnejšie, keď vládca (Halit Ergenç) za nového vezíra vymenuje muža, ktorého vybral za manžela pre Hatice. No oveľa väčšie prekvapenie a väčší šok spôsobia na dvore správy od Rüstema (Ozan Güven), ktorý sultána informuje o z viacerých dôvodov závažných krokoch princa Mustafu (Mehmet Günsur) – o tom, že neuposlúchol vládcov rozkaz a v podstate urobil presný opak toho, čo mu prikázal!

Mahidevran (Nur Fettahoğlu) už má dosť všetkých pretvárok, a preto obchodníčke Gabriele na rovinu povie, že nemá šancu získať si jej syna, i keď sa zjavne presne o to snaží. Pretože ak by ju naozaj chcel, o čom je zrejme presvedčená, už by dávno robila spoločnosť ostatným ženám v jeho háreme! No Gabriela je teraz, žiaľ, tým najmenším Mahidevraniným problémom. Už i k nej sa totiž dostali správy o tom, že sa jej jediný syn kvôli svojmu nerozumnému rozhodnutiu dostal u svojho mocného otca do nemilosti...

Sultánov hnev a sklamanie sú nesmierne, takže netrvá dlho a následník trónu dostane jeho veľmi rozhorčený list, ktorým ho okamžite povoláva späť do sídla trónu – aby sa mu ospravedlnil za nerešpektovanie jeho rozhodnutia! Kým sám princ Mustafa je vzhľadom na okolnosti až prekvapivo pokojný a vyrovnaný, medzi jeho príbuznými a priateľmi v Istanbule to vrie! O jeho osud sa obávajú i jeho tety Şah, ktorá zaňho šla orodovať k vládcovi, a Hatice, ktorá zase synovcovo dobro kladie na srdce Malkoçoğluovi Balimu Beyovi.

Gabriela sa rozhodne nebáť sa viac slizkého Benita, ktorý ju už príliš dlho nehanebne vydiera – chce si prostredníctvom nej a jej „nadštandardných vzťahov“ s princom Mustafom zabezpečiť veľké obchodné výhody. Na oplátku jej vraj prezradí, kde ukrýva jej mladšiu sestru. A tak v jeden večer spolu s pobočníkom, ktorý jej je úplne oddaný, na Benita zaútočí a pritlačí naňho. To, čo sa dozvie, jej úplne vyrazí dych – jej dávno stratená sestra je vraj jednou z žien v háreme princa Mustafu!

Nik presne nevie, čo možno očakávať od návratu princa Mustafu do sídla trónu. Všetci však dúfajú, že nebude zbytočne hrdý a nech už si myslí čokoľvek, vládcu požiada o odpustenie, pretože inak môže tentoraz naozaj prísť o hlavu. Teda, všetci... Okrem Hürrem, samozrejme.

Ak vládca čakal, že sa jeho najstarší syn a následník trónu, princ Mustafa, bude pred ním plaziť v prachu a prosiť o odpustenie, veľmi sa zmýlil! Mustafa totiž hrdo a bez hanby čelí jeho hnevu, pretože si nie je vedomý žiadne viny. Práve naopak, je si istý, že konal správne a že zabránil poprave nevinného a potrestal vinníka. Na jeho otca to urobí veľký dojem, je na svojho syna a jeho múdrosť a nebojácnosť naozaj hrdý... Z očistenia Mustafovho mena sa veľmi tešia nielen jeho tety Şah a Hatice, ale i mladší súrodenci princovia Mehmet (Gürbey İleri), Mihrimah a Cihangir. Len pre Hürrem je to poriadne trpká pilulka, rátala totiž s úplne iným výsledkom...

Úbohá Esmehan... Trápi ju nielen jej nešťastná láska k Mehmetovi, ale i arogantné, ba až kruté správanie neznesiteľnou žiarlivosťou zmietanej Mihrimah, ktorá si z jej smútku a bratovho odmietnutia robí žarty a veľmi ju tým pred Mehmetom a Mustafom poníži. No Mihrimah, ktorá sa i k svojej niekdajšej láske Taşlıcalımu Yahyovi (Serkan Altunorak) správa horšie ako k psovi, tentoraz riadne prestrelila. Urazená Esmehan totiž okamžite vyhľadá svoju mamu a povie jej, že už sa rozhodla – že je ochotná vydať sa za Malkoçoğluho Baliho Beya!

Než princ Mustafa opustí sídlo trónu a vráti sa do Manisy, párkrát mu ostane poriadne horko v ústach. Po prvý raz, keď mu vládca oznámi, že ani tentoraz s ním na svojej výprave nepočíta, pretože chce, aby sa v čase jeho neprítomnosti stal o Anatóliu. Po druhý raz, keď sa zaňho prihovorí jeho brat Mehmet - netušiac, že ho tým strašne poníži. Nuž a po tretí raz vtedy, keď na chodbe pred sultánovou komnatou musí pri konverzácii s Hürrem predstierať, že je nad vecou a že ho neprivádza do zúrivosti jej večné vyrývanie do jeho mamy Mahidevran či Hürremin verný nohsled Rüstem!

Keď Esmehan s neskrývanou škodoradosťou oznámi Mihrimah, že sa rozhodla vydať za muža, ktorého jej sesternica tak veľmi ľúbi, v Mihrimah by sa krvi nedorezal! No zrejme proti tomu nebude môcť vôbec nič urobiť, pretože keď túto istú informáciu o niečo neskôr rozradostená Şah predostrie vládcovi, zdá sa, že sa mu táto myšlienka naozaj veľmi pozdáva... Netrvá dlho a so svojím osobným ochrancom sa o tom pozhovára - a to, čo zistí, o niečo neskôr veľmi poteší nielen Mihrimah, ale i Hürrem, ktorá bola v tento deň zamestnaná úplne inými, vlastnými starosťami – navštívlai sudcu Ebussuuda Efendiho (Tuncel Kurtiz), aby zistila, ako pokračuje stavba jej mešity... Vládca totiž zo správania a ošívania sa Malkoçoğluho Baliho Beya pochopil, že sa mu do ženenia veľmi nechce, pretože... Má v srdci inú ženu!

Lúčenie s vládcom a jeho sprievodom, ktorí odchádzajú na ďalšiu výpravu, je pre ich blízkych veľmi ťažké a bolestné. Ich odchod však najťažšie nesie princ Beyazıt, ktorého veľmi ranilo, že opäť bude musieť ostať v sídle trónu so ženami, kým jeho brat Selim bude zbierať nové skúsenosti na bojisku... Preto sa rozhodne na výpravu odísť v tajnosti, vie o tom len jeho malý braček Cihangir... Nuž a ťažké je i lúčenie princeznej Mihrimah a Malkoçoğluho Baliho Beya, no z úplne iného dôvodu. Princezná si totiž myslela, že to ona je dôvodom, prečo sa jej vyvolený nechce oženiť s Esmehan. No z jeho úst si teraz, žiaľ, musí vypočuť, ako veľmi sa mýli, pretože v jeho srdci niet žiadnej ženy a k nej... Vôbec nič necíti.

Sledujte v sobotu, 14. mája o 11.25!