Sultán cover

DOMA • MOMENTÁLNE SA NEVYSIELA •

Sultán II.: 67. a 68. epizóda

14. 05 2016 14:20 | Alexandra Stahlová
Sultán II.: 67. a 68. epizóda
Sultán II.: 67. a 68. epizóda

Şah a Hatice sú rozhodnuté definitívne sa zbaviť Hürrem – vraj z paláca odíde a už sa tam viac nevráti! Živá či mŕtva... Nakoniec odíde!

Princ Beyazıt sa rozhodne neuposlúchnuť rozhodnutie svojho otca, vládcu Osmanskej ríše (Halit Ergenç), a vydať sa potajomky na vojnovú výpravu na získanie Moldavska, ktorej sa majú na sultánovo prianie zúčastniť iba princovia Mehmet (Gürbey İleri) a Selim. Ani on, ani ostatní chystajúci sa do boja, žiaľ, ani len netušia, že ich dosiaľ osve stojaci nepriatelia sa medzičasom spolčili a rozhodli sa využiť situáciu na tvrdý úder proti Turkom!

Obchodníčka Gabriela je veľmi šťastná i nešťastná zároveň, keď sa jej konečne podarí zistiť, kto je jej dávno stratená sestra Lucrezia. Vo chvíli, keď si pravosť jej totožnosti na vlastné oči overí, keď nepozvaná zájde do háremu princa Mustafu (Mehmet Günsur), ju tam však pristihne matka následníka trónu Mahidevran (Nur Fettahoğlu), ktorú to znateľne rozladí... No Gabrielu nič nemôže odradiť od toho, aby sa znovu pokúsila stretnúť so svojou sestrou a odviesť ju do bezpečia. Dokonca ani to, že si dievčina zo svojej minulosti zjavne vôbec nič nepamätá...

Hürrem (Meryem Uzerli) vôbec nepoteší, keď sa dozvie, že stavbe jej mešity stojí v ceste nečakaná prekážka, ktorá ju môže úplne zhatiť. Jedna z obchodníčok bazára, na ktorého mieste má mešita stáť, sa totiž odmieta vzdať svojho domu, bez ohľadu na výšku ponúkaného finančného odškodnenia! No než sa Hürrem stihne vydať za ňou osobne, ako pôvodne chcela, je nútená zmeniť svoje plány, keď sa dozvie o Beyazıtovom zmiznutí. Robí si oňho obrovské starosti. Ak by však vedela, kde sa jej syn práve teraz nachádza - že už dávno nie je v paláci Topkapi a neukrýva sa niekde trucujúc, ale že je inkognito medzi rádovými vojakmi sultánskej armády -, zrejme by sa zbláznila od strachu!

Princezná Esmehan (Ecem Çalık) urobí osudovú chybu, keď zájde za svojou sesternicou Mihrimah (Pelin Karahan) do hamámu, aby si naplno vychutnala jej porážku v boji o srdce Malkoçoğluho Baliho Beya (Burak Özçivit). Neustále ju hlúpo a detinsky podpichuje a uráža s evidentným úmyslom ešte viac ju ponížiť, aby jej tak vrátila svoju vlastnú nedávnu potupu. No prestrelí, a tak nečudo, že Mihrimah nad sebou stratí kontrolu a spakruky jej strelí riadne zaucho! Nanešťastie však Esmehan vzápätí stratí rovnováhu a spadne tak nešťastne, že si na umývadle, na ktorom pristane, rozbije hlavu a upadne do hlbokého bezvedomia!

Keď do paláca na Konskom námestí príde posol zo sultánskeho paláca, ktoré poslala Afife (Sabina Toziya) so správou o Esmehaninej nehode, princezné Şah (Deniz Çakır) a Hatice (Selma Ergeç) sa okamžite ponáhľajú do paláca Topkapi za ňou. Krátko po ich príchode sa Esmehan našťastie preberie – a na Mihrimahinu obrovskú úľavu potvrdí jej verziu celého incidentu, že počas ich rozhovoru v hamáme sa zrazu nešťastne pošmykla a spadla...

O Beyazıtovej nedovolenej účasti na výprave sa už medzičasom dozvedela nielen jeho matka, ktorej pravdu vyzradil nešťastný a ustaraný drobec Cihangir, ale i princ Selim, ktorý brata spoznal, keď sa nerozumne zaplietol do potýčky s iným vojakom – nuž a vzápätí sa o všetkom samozrejme dozvie nielen sám sultán, ale i všetci jeho dôstojníci, ktorí sú v čase odhalenia princovho previnenia s ním práve v jeho stane! Sulejmanov hnev je, pochopiteľne, nesmierny. A jeho rozhodnutie jednoznačné – Beyazıt sa musí okamžite vrátiť do sídla trónu a všetci, ktorí mu pomáhali alebo nedokázali zabrániť jeho úteku, jeho učiteľ i strážmajster, budú bez milosti popravení!

Aj keď princezná Şah tlačí na svoju dcéru, aby jej povedala pravdu o svojej údajnej nehode v hamáme, Esmehan nezmení svoju výpoveď a naďalej kryje svoju sesternicu. No Şah nie je jediná, kto rozprávke o nešťastnej nehode princeznej akosi neverí, aj Hürrem si je istá, že v tom má prsty princezná Mihrimah. Ale ani tá sa, napriek matkinmu tvrdému výsluchu, odmieta k svojmu previneniu priznať a zatĺka! Tak či onak, či už sú mladé princezné pripravené klamať hoc aj do konca svojich životov, vlastne na tom už nezáleží. Şah a Hatice, ktoré zo všetkého zlého, čo kedy ich rodinu postretlo, vinia Hürrem, sú totiž rozhodnuté definitívne sa jej zbaviť – vraj z paláca odíde a už sa tam viac nevráti! Živá či mŕtva... Nakoniec odíde!

Po tom, čo sa dozvedel od slizkého Benita, navštívi princ Mustafa obchodníčku Gabrielu, aby sa priamo od nej dozvedel, čo je na tom pravdy, aby mu sama povedala, kým vlastne je! Prekvapí ho, keď sa dozvie celú pravdu, no aj keby jej hneď aj uveril, nič to nezmení na jeho hneve a neochote Gabriele, ktorej konanie ho veľmi sklamalo, pomôcť. Vraj ak je jej sestra v službách jeho matky Mahidevran a patrí k jeho háremu, presne tak to aj ostane!

Şah a Hatice kujú plány na definitívne zničenie nenávidenej Hürrem, ktorých významnou súčasťou, vlastne neoddeliteľnou, je Nigar (Filiz Ahmet). Nepríjemne ich zaskočí a rozladí, že ich nepriateľka sa ako na potvoru vzápätí objaví v paláci na Konskom námestí aj so svojou dcérou Mihrimah, aby navštívili princeznú Esmehan a popriali jej skoré uzdravenie. Vzhľadom na mimoriadne nepríjemnú a nepriateľskú atmosféru je to však naozaj veľmi, veľmi krátka návšteva...

Hürrem navštívi obchodníčku Kevser, ktorá tak vytrvalo odmieta predať jej svoj rodný dom pri ženskom bazáre, na ktorom má už onedlho vyrásť Hürremina mešita. Aj keď ju všetci odrádzali, že ženu iste nijako nepresvedčí a jej dom nezíska, pretože ju k jej rodnému domu viaže množstvo krásnych, nezaplatiteľných spomienok, stane sa niečo neočakávané. Hürremina nečakaná otvorenosť a úprimnosť, keď žene porozpráva o najťažších chvíľach svojho života, keď stratila celú svoju rodinu a predali ju do otroctva, totiž Kevser obmäkčí a prinúti ju zmeniť svoje pôvodné rozhodnutie – svoj dom jej s neskrývaným dojatím, hrdosťou a pokorou rada prenechá.

Čas pokročil... Vojsko Osmanskej ríše je stále ešte na výprave a jej koniec je zatiaľ, žiaľ, v nedohľadne. Osadenstvo háremu v paláci Topkapi sa začína búriť, pretože už niekoľko týždňov nedostali žiadnu plácu a ženám, ktoré ostali bez prostriedkov, pomaly, ale isto dochádza trpezlivosť! Ani vážne znepokojená Hürrem, ani jej verný Sümbül (Selim Bayraktar) žiaľ netušia, že v tejto neutešenej situácii má prsty pomstychtivá Şah a že všetky jej príkazy na zdiskreditovanie Hürrem šikovne vykonáva jej predĺžená ruka Mercan (Saygın Soysal)! Nuž a ďalším bystrým ničivým krokom ako Hürrem zlomiť krk je nepochybne Şahina ponuka, že hárem vyplatí z vlastného vrecka – veľmi dobre totiž vie, že Hürrem jej pomoc nikdy neprijme a radšej si požičia od niekoho z obchodníkov, s čím Şah počíta a čo dokonale hrá do karát jej plánu na zničenie Hürrem!

Komplikácie sa prekročením rieky Prut, ktoré bránia úspešnému pokračovaniu výpravy osmanského vojska, nečakane vyrieši bystrý, ba dokonca prevratný nápad šikovného a vynaliezavého staviteľa menom Sinan. Namiesto odhadovaného mesiaca by tak vládcovi vojaci mohli na druhý breh prejsť už o desať dní, teda ak sa tento nápad podarí zrealizovať. No ak nie, jeho autor príde o hlavu!

Hürrem požiada o finančnú pomoc známu obchodníčku, ktorá jej už v minulosti zopárkrát vypomohla. Nanešťastie netuší, že hoci s jej pomocou napevno počíta, vďaka čomu sa už neobáva hroziacej vzbury v háreme, jej plány na záchranu náročnej situácie už stihla zhatiť Şah, ktorá si spomínanú obchodníčku nechala zavolať krátko po tom, ako odišla od Hürrem...

Sledujte v sobotu, 21. mája, o 9.50!