Sultán cover

DOMA • MOMENTÁLNE SA NEVYSIELA •

Sultán II.: 69. a 70. epizóda

18. 05 2016 14:20 | Alexandra Stahlová
Sultán II.: 69. a 70. epizóda
Sultán II.: 69. a 70. epizóda

Rüstem sa, samozrejme nie úplne nezištne, snaží byť princovi Selimovi oporou. Prisľúbi, že sa od neho nepohne ani na krok!

Hoci sa naposledy nerozišli v dobrom, krásna obchodníčka Gabriela je natoľko zúfalá, že sa rozhodne znovu vyhľadať princa Mustafu (Mehmet Günsur) a uprosiť ho, aby jej pomohol v záležitosti s jej novo nájdenou mladšou sestrou Lucreziou, ktorá je dnes súčasťou jeho háremu. A dobre urobí, následník trónu sa totiž rozhodne pomôcť jej a darovať jej sestre slobodu, ak o to bude sama stáť, aj keď je to v rozpore so všetkými zvyklosťami a tradíciami, čo sa, pochopiteľne, vôbec nepáči jeho mame Mahidevran (Nur Fettahoğlu). No keď slobodu a voľný odchod k rodine ponúkne samotnej Lucrezii, dievčina ho so srdcervúcim zúfalstvom v tvári a slzami v očiach začne prosiť, aby smela ostať – za svoju rodinu totiž považuje princa a hárem, nie sestru, ktorú vlastne vôbec nepozná...

Na vládcu (Halit Ergenç) a všetkých jeho dôstojníkov urobí veľký dojem, keď presne o desať dní, ktoré dal šikovnému a vynaliezavému staviteľovi Sinanovi na postavenie mosta, ktorým budú jeho vojaci môcť prejsť na druhý breh, most skutočne stojí. A tak už nič nestojí v ceste prekročeniu rieky Prut a následnému úspešnému pokračovaniu výpravy osmanského vojska!

Princeznú Mihrimah (Pelin Karahan) nepredstaviteľne poníži, keď sa zrazu, akoby šibnutím čarovného prútika, na scéne objaví list, ktorý jej zrejme napísal Malkoçoğlu Bali Bey (Burak Özçivit) – aby jej vysvetlil, prečo odmietol... Prečo musel odmietnuť jej city. No dosť príhodne sa nezjaví v jej komnate, ale v spoločnej komnate rádových otrokýň, len tak voľne pohodená na posteli jednej z nich. Akoby to nestačilo, všetky ženy sa kráľovsky zabávajú, keď jedna z nich číta riadky určené len pre princeznine oči! No úsmevy im razom zamrznú na tvárach, keď zbadajú Mihrimah! Tej je okamžite jasné, že v tejto špinavej hre má svoje všetečné prsty jej pomstychtivá sesternica Esmehan (Ecem Çalık), a tak šikovne docieli, aby všetci prítomní práve ju považovali za adresátku Malkoçoğluovho listu. Koniec koncov, nikdy ju v ňom neoslovil menom, iba titulom...

Hürremina (Meryem Uzerli) radosť z peňazí, ktoré jej – tak, ako sľúbila – zabezpečila obchodníčka, ktorá jej už v minulosti zopárkrát vypomohla, nanešťastie netrvá dlho. Keď totiž po ne na dohodnuté miesto pošle Sümbüla (Selim Bayraktar), aby peniaze prevzala urýchlene doviezol do paláca Topkapi, kde už na ne netrpezlivo čaká čoraz nepokojnejšie a podráždenejšie osadenstvo háremu, ktoré už niekoľko týždňov nedostalo žiadnu plácu, krátko po prevzatí peňazí a vyrazení na spiatočnú cestu úbohého eunucha a jeho sprievod prepadnú lupiči, truhlicu s peniazmi ukradnú a všetkých okrem Sümbüla zabijú! Ťažko však povedať, čo je horšie – či smrť alebo hnev jeho panej...?

No krádež peňazí, bez ktorých viesť hárem je prakticky nemožné, je nič v porovnaní s potupou, ktorú Hürrem prichystá prefíkaná Şah (Deniz Çakır). Tá totiž začne ženám v sultánovom háreme rozdávať chýbajúcu plácu – zo svojho! Hürrem to, samozrejme, nemôže dopustiť, a tak – s pomocou Afife (Sabina Toziya), ktoré jej dá za pravdu, že bez jej súhlasu nesmie nik z háremu prijať žiadne peniaze – si vymôže, že všetky ženy napokon Şah vrátia peniaze, ktoré od nej dostali, do posledného akçe!

Aj keď pred svojimi súrodencami, a najmä pre mladším Beyazıtom, sa princ Selim vždy snažil predstierať, že neexistuje temer nič na svete, čo by ním dokázalo poriadne zamávať a že vždy a za každých okolností dokáže takpovediac ostať nad vecou, tvrdosť a nemilosrdnosť vojny, v ktorej samotnom centre sa zrazu ocitol, mu dáva poriadne zabrať. Pohľad na krv a smrť totiž nie je niečo, na čo si človek, obzvlášť sotva odrastený chlapec, len tak ľahko zvykne... Ešteže je tu Rüstem (Ozan Güven), ktorý sa – samozrejme nie úplne nezištne - ho snaží povzbudiť, byť mu oporou a ktorý mu prisľúbi, že sa od neho už viac nepohne ani na krok!

Hürrem je čoraz zúfalejšia. Nielenže totiž musí v dohľadnom spriatelenej obchodníčke splatiť dlh, z ktorého vlastne nemala žiaden úžitok, pretože sa z neho tešili akurát tak lupiči, ktorí ho ukoristili, ale navyše jej táto žena, teda to aspoň tvrdí, už nemá z čoho viac požičať! A tak, voľky-nevoľky, pristane na jej návrh, že o finančnú pomoc požiada jej známu, istú benátsku obchodníčku. Má to však, samozrejme, háčik. A nie malý! Benátky a Osmanská ríša sú teraz totiž znepriatelené – a ak sa o jej dlhoch a pochybných kšeftoch s Benátčankou dozvie vládca... Určite z toho nevyviazne beztrestne!

Hatice (Selma Ergeç) a Şah sa už nevedia dočkať dňa, kedy definitívne vyriešia problém menom Hürrem. Cítia, že už nie je ďaleko... Hatice však okrem toho dennodenne myslí ešte na niečo, čo jej nedá pokojne spávať – na nájdenie Ibrahimovho (Okan Yalabık) hrobu. Preto si nechá zavolať istú ženu, ktorá vraj dokáže nepredstaviteľné veci. Verí totiž, že s jej pomocou sa k nemu konečne dostane a bude sa môcť aspoň pomodliť na mieste manželovho posledného odpočinku...

V háreme dôjde k nepokojom kvôli stále ešte nevyplatenej mzde. Drzosť žien domáhajúcich sa svojho platu za každú cenu so slovami, že už nemajú trpezlivosť, Hürrem natoľko rozhnevajú, že ich nechá zbičovať a následne posadiť do žalára. Nik netuší, že v eskalácii problémov má prsty Nigar (Filiz Ahmet), ktorá si na príkaz Şah kupuje priazeň a poslušnosť vybraných sabotérok!

Na princa Mustafu znovu urobí dojem, ako sa mladučká Rümeysa (Elif Atakan) bráni opustiť jeho hárem. Prisahá, že od neho ho môže odlúčiť len smrť! Len slepý by si nevšimol, že Rümeysa je do následníka trónu zjavne až po uši zaľúbená... Preto je zrejme len otázkou času, kedy sa stane tŕňom v oku ostatných žien v háreme. Tak či onak, napríklad kalfa Fidan (Gamze Dar) ju už teraz nemôže ani vystáť!

Po tom, čo zlyhali je plány na sobáš s Malkoçoğluom Balim Beyom je Esmehan nepredstaviteľne frustrovaná. Zazlieva svojej mame Şah, že sa ešte za je potupu nepomstila Hürrem, ktorú z prekazenia svadby viní – no Şah ju rýchlo vyvedie z omylu slovami, že proti jej sobášu so svojím osobným ochrancom bol sám vládca!

V paláci Topkapi dôjde k ďalšej desivej udalosti. Zradkyňa podplatená Nigar totiž pod rúškom noci podreže jednu z dievčin, ktoré nedávno nechala Hürrem zbičovať a posadiť do žalára za ich drzosť voči nej! Palácovými chodbami sa začne šíriť oprávnený strach a panika, ktorej nedokáže zabrániť ani okamžité vyhlásenie pátrania po opovážlivom vrahovi a hromadné vypočúvanie, ktorým šokovaná Hürrem ihneď poverí Afife, Sümbüla a Mercana (Saygın Soysal)! Keď všetky zjavne nastražené ukážu na nepochybne nevinné dievča, Hürrem sa nad ňou zľutuje a rozhodne sa ju potajomky poslať preč z paláca, do bezpečia – a navonok, pred svojimi nepriateľmi, sa tváriť, že im sadla na lep a „vinníčku“ nechala popraviť.

Princezná Hatice sa rozhodne poslúchnuť radu tajomnej ženy, ktorú si predtým nechala zavolať, a pred spánkom sa dlho modlí spôsobom, aký jej odporučila, aby jej sen vyjavil pravdu o mieste posledného odpočinku jej milovaného nebohého manžela Ibrahima. Funguje to – ale temer ju to zabije! Nebyť Şah, možno by sa Hatice z tohto nepredstaviteľne temného a zlovestného sna vôbec neprebudila!

Zákerný Rüstem pokračuje v nenápadnom ovplyvňovaní vládcovej mienky bez toho, aby panovník o tom čo i len tušil Robí to totiž mimoriadne rafinovane – kontrolovaním jeho pošty! A nielen to, isté informácie od vybraných osôb dokonca cielene zadržiava! Napríklad dôležitú korešpondenciu od Sulejmanovho najstaršieho syna, týkajúcu sa vojenskej stratégie, ktorú po prečítaní so zlým úsmevom na tvári spáli...

Pre princeznú Mihrimah je ťažké pochopiť, prečo sa ju jej mama tak úpenlivo snaží držať bokom od všetkých problémov, hoci ona by jej veľmi rada pomohla. No ešte o čosi ťažšie je pre ňu uveriť tomu, pre čím sa ju Hürrem zas a znova snaží dôrazne varovať – pred najväčším nebezpečenstvom pre ňu a jej bratov, ktoré im z jej pohľadu hrozí od Mahidevran a jej syna!

Do paláca Topkapi sa po veľmi dlhom čase konečne opäť vráti pokoj, keď Hürrem vyplatí dievčatám všetky chýbajúce mzdy. Nanešťastie však nie nadlho, pretože Nigarina záškodníčka opäť začne víriť špinu schválne hlúpymi a veľmi hlasnými otázkami, či je pravda, že sa ich pani zadlžila u istej benátskej obchodníčky. Fahriye ju rýchlo zdusí a umlčí, aby zabránila šíreniu rečí – obzvlášť preto, že sú pravdivé...

Vládcu potešia dobré správy od veľkoadmirála Hızıra Reisa (Tolga Tekin) o tom, ako vďaka Alahovi spolu so svojimi kapitánmi získal pre Osmanskú ríšu ďalšie veľké víťazstvo! Je to preňho neklamným znakom, že je Alah naklonený ich plánom, a preto plánuje šíriť ďalej jeho meno od tohto miesta, kde slnko vychádza, až tam, kde zapadá – a vznešenú vlajku islamského vojska vyniesť ešte vyššie!

Sledujte v sobotu, 21. mája, o 12.25!