Sultán cover

DOMA • MOMENTÁLNE SA NEVYSIELA •

Sultán II.: 71. a 72. epizóda

21. 05 2016 15:00 | Alexandra Stahlová
Sultán II.: 71. a 72. epizóda
Sultán II.: 71. a 72. epizóda

Na Hürremin príkaz jej verní, prestrojení za zbojníkov, napadnú Şahin koč a prinútia ju vydať Hürremin dlžobný úpis!

Práve, keď už sa zdalo, že Hürrem (Meryem Uzerli) zo všetkých nepríjemností, do ktorých sa dostala v čase vládcovej (Halit Ergenç) neprítomnosti, síce s odretými ušami, ale predsa len dostane ešte pred jeho návratom do sídla trónu, stane sa niečo, čo ju dosť tvrdo vráti do reality a prinúti uvedomiť si, že sa ocitla v pasci - bez toho, aby si to čo i len uvedomila! Keď totiž chce benátskej obchodníčke, ktorá jej požičala peniaze na plácu osadenstva háremu vrátiť dlh a získať späť dlžobný úpis, ktorý jediný dokazuje jej zlyhanie pri vedení háremu, šokovaná sa dozvie, že jej dlh je už dávno splatený – a že žena úpis odovzdala mužom, ktorí jej ho vyplatili a ktorých preto logicky považovala za jej poslov!

Hürrem hneď vie, odkiaľ vietor fúka, a preto sa ponáhľa do paláca na Konskom námestí presvedčiť Şah (Deniz Çakır), aby jej úpis vrátila, no pochopiteľne nepochodí - Şah ju totiž má presne tam, kde ju chcela mať, temer na kolenách! O deň-dva sa panovník spolu so svojimi vojakmi vráti z výpravy do Istanbulu a Hürrem sa mu bude musieť zodpovedať za zlé riadenie financií a bratríčkovanie sa s nepriateľom! Pretože obchodníčka, ktorá jej požičala peniaze, je z rodu niekdajšieho spojenca Osmanskej ríše Alviseho Grittiho (Erman Saban), ktorému sa jeho chorobná ctižiadosť napokon stala osudnou a prišiel kvôli nej na popravisku o všetky svoje údy a napokon i o hlavu!

Ukáže sa, že mladučká Rümeysa (Elif Atakan) zjavne predsa len nie je až taká nevinná, ako sa po celý čas tvárila. Keď si totiž vypočuje, ako Mahidevran (Nur Fettahoğlu) káže kalfe Fidan (Gamze Dar), aby pripravila zábavu a dievčatá pre potešenie následníka trónu, princa Mustafu (Mehmet Günsur), rozhodne sa dostať medzi vybrané konkubíny a pokúsiť sa získať si princovo srdce. Malou lžou sa jej skutočne podarí dostať sa medzi ne a zatancovať Mustafovi zvodný tanec, no jej hrdosť i poriadne odvážne ambície – chce sa stať matkou Mustafovho syna – dostanú poriadne zabrať, keď si princ namiesto nej vyberie inú konkubínu...

Hürrem sa od Fahriye dozvie, že Şah je odhodlaná nenechať nič na náhodu, a preto nemieni viac čakať na vládcov návrat, ale spolu s Gülfem (Selen Ozturk) mu ide oproti do Edirne, aj s dokumentom dokazujúcim Hürremino pochybenie, ktoré ju môže stáť nielen je postavenie, ale úplne všetko! Poverí teda Sümbüla (Selim Bayraktar), aby poslal svojich najvernejších mužov, ktorí v prestrojení za zbojníkov napadnú Şahin koč a prinútia ju vydať Hürremin dlžobný úpis.

Tak sa aj stane, no lupiči urobia chybu, keď si dokument neoveria – Şah im totiž dá len bezcenný, husto popísaný zdrap papiera a úpis neskôr odovzdá priamo do rúk vládcu, ktorému pekne zahorúca a v živých farbách vylíči nielen Hürremino pochybenie, trestuhodné pošpinenie dobrého mena vládnucej dynastie, ktorého sa tým dopustila a samozrejme i to, že za prepadom jej koča treba hľadať práve Hürrem! Vládcu to veľmi raní i rozruší, rozhodne sa preto ihneď konať – pošle Malkoçoğluho Baliho Beya (Burak Özçivit) do paláca Topkapi, aby pred neho Hürrem okamžite doviedol!

Şah sa, pochopiteľne, cíti teraz na koni, no po rozhovore s manželom Lütfim (Mehmet Özgür) si už svojím víťazstvom nad nenávidenou švagrinou nie je až taká istá. Koniec koncov, v tom, že sultánovu lásku k Hürrem zatiaľ žiadne jej pochybenie, žiaden jej hriech nedokázali vykoreniť z jeho srdca, má pravdu. A tiež v tom, že Hürremini nepriatelia zatiaľ vždy škaredo zaplatili za pokus zničiť ju, stačí sa len pozrieť na Hatice (Selma Ergeç), ktorá je dnes už len tieňom ženy, ktorou kedysi bývala.

Keď sa Hürrem rozlúči so svojimi deťmi a zverí starostlivosť o paláca a chod háremu Afife (Sabina Toziya) a Sümbülovi a bezpečie synov princeznej Mihrimah (Pelin Karahan), nik z nich ani len netuší, že táto rozlúčka môže byť na veľmi, veľmi dlhý čas ich poslednou. Ak nie navždy...!

Keď zradná Nigar (Filiz Ahmet) dobehne do paláca na Konskom námestí, aby princeznej Hatice pekne zahorúca zvestovala novinky o osude Hürrem, ani len netušila, že princezná na ňu opäť pritlačí, aby sa konečne dozvedela, kde je miesto posledného odpočinku jej milovaného nebohého manžela Ibrahima (Okan Yalabık). A aj keď sa zdá, že sa jej znovu podarilo princeznú uchlácholiť klamstvom, že o tom, kde veľkovezír odpočíva na večné veky ani len netuší, pravda je iná – tentoraz jej to Hatice nezhltla a potajomky ju nechala na každom kroku sledovať v nádeji, že skôr či neskôr ju Nigarine kroky k Ibrahimovmu hrobu iste zavedú!

Mahidevran je zdesená plánmi svojho jediného syna, princa Mustafu, ktorý je odhodlaný osobne sa zapojiť do riešenia konfliktu s čoraz drzejšími morskými pirátmi, hoci ani následník trónu Osmanskej ríše nesmie za žiadnych okolností konať samostatne, bez zvolenia samotného vládcu! A to Mustafa, žiaľ, celkom určite nedostane, keďže jeho list so žiadosťou oň, sa k jeho otcovi vôbec nedostal – cielene ho totiž odchytil a zadržal Rüstem (Ozan Güven)...

Pre Hürrem je veľmi ťažké, ak nie rovno nemožné, ubrániť sa pred milovaným mužom, ktorý však pred ňou dnes nestojí ako jej manžel, ale ako jej panovník. Prizná sa k finančným problémom a i k nerozumnej pôžičke v stave krajnej núdze, čím sa nič netušiac ocitla v pasci dokonale nastraženej prefíkanou princeznou Şah, ktorej po celý čas nešlo o nič iné, len o to, aby Sulejmana a Hürrem definitívne rozdelila. Muži, ktorí prepadli Şahin koč a prinútili ju pred očami dokonalej a nespochybniteľnej svedkyne vydať Gülfem Hürremin dlžobný úpis, totiž nepracovali pre Hürrem, ale pre Şah! A hoci sultán svoju manželku stále nadovšetko miluje, tentoraz jej verzii príbehu neuverí. A nielen to, začne pochybovať i o pravosti jej slov týkajúcich sa i jej minulých konfliktov s jeho sestrami! Kým všetci ostatní sa okamžite spolu s vládcom vydajú na cestu do sídla trónu, Hürrem musí za trest až do odvolania ostať v Edirne vo vyhnanstve!

Şah, Hatice, Nigar a Gülfem sa škodoradostne tešia z Hürreminho trestu, no sú tiež rozhodnuté poistiť sa pre budúcnosť, aby sa jedného dňa nebodaj znovu nevrátila do paláca Topkapi a nezískala si opäť vládcovu náklonnosť i dôveru! No paradoxne i ony majú ešte stále jedna pred druhou množstvo veľkých a poriadne nebezpečných tajomstiev. Tým najväčším a najšpinavším nepochybne je fakt, že hoci aj Şah, aj Nigar veľmi dobre vedia, kde je Ibrahim pochovaný, nechcú to Hatice prezradiť a vytrvalo predstierajú, že to nevedia – pretože sú si isté, že by sa inak nielenže rozhodne nevydala za muža, ktorého jej vydal sám sultán, ale že by tiež hrob svojej životnej lásky vyzdobila a vládca by sa tak dozvedel, že jeho výslovné prianie utajiť miesto Ibrahimovho posledného odpočinku nebolo rešpektované, čo by pre všetkých zasvätených znamenalo len ďalšie nepríjemné problémy...

Keďže Şah si neúspech v žiadnej forme nepripúšťa, je odhodlaná kuť železo, kým je ešte horúce! Práve preto si nechá predvolať Rüstema a pritlačí naňho, aby ho prinútila „správne sa rozhodnúť“ o svojej budúcnosti a lojalite – čo v preklade znamená zabudnúť na Hürrem a rozhodnúť sa pre ňu, samozrejme... Krátko nato sa chodbami paláca, rýchlo ako lesný požiar, rozšíria nielen správy o nezávideniahodnom osude niekdajšej panej háremu Hürrem, ale i o nastávajúcej - a pre mnohých naozaj prekvapujúcej - svadbe princeznej Hatice!

Nuž a akoby zlých noviniek nebolo už i tak dosť, stav jedného zo sultánových vezírov, ktorého pred časom pripútala na lôžko domnelá dna, sa každým dňom o čosi zhoršuje. Je zrejme len otázkou času, kedy si jeho ošetrujúci lekári uvedomia, že jeho stav je oveľa vážnejší, než sa na prvý pohľad či počutie môže zdať - a že pravdepodobnejšia než jeho uzdravenie je... Smrť!

Sledujte v sobotu, 28. mája, o 10.05!