Sultán cover

DOMA • MOMENTÁLNE SA NEVYSIELA •

Sultán II.: 73. a 74. epizóda

25. 05 2016 15:00 | Alexandra Stahlová
Sultán II.: 73. a 74. epizóda
Sultán II.: 73. a 74. epizóda

Vládcu znepokojí že v prístave zomreli dvaja cudzinci na mor a smrtonosná nákaza sa môže rýchlo rozšíriť v sídle trónu!

Všetky Hürremine (Meryem Uzerli) deti sú znepokojené jej neprítomnosťou v paláci Topkapi. Nepríjemnú pravdu o tom, že je zrejme zásluhou nejakej prefíkanej intrigy ich tiet Şah (Deniz Çakır) a Hatice (Selma Ergeç) vo vyhnanstve, hoci oficiálne je o tom stále ešte zakázané hovoriť, Mihrimah (Pelin Karahan), Mehmet (Gürbey İleri), Beyazıt a Selim taja len pred ich najmladším a najzraniteľnejším súrodencom, chorľavým Cihangirom...

Ktovie, čo si asi Nigar (Filiz Ahmet) myslela, keď zašla za Rüstemom (Ozan Güven), a pokúsila sa ho zmanipulovať, aby sa vzdal vernosti Hürrem, ktorej dni neohrozenej vlády nad vládcovým (Halit Ergenç) srdcom sú podľa nej už zrátané a prešiel do služieb jej panej Şah...? V každom prípade nepochodí – a dôvodom iste nie sú, i keď nepochybne veľa zavážia, jeho city k princeznej Mihrimah, ktoré Nigar tak nerozumne zmieni vo svojom príhovore k manželovi!

V priebehu pár dní uštedrí osud vládcovi ďalší poriadne tvrdá a bolestivý úder pod pás. Po sklamaní, ktoré prežil vďaka domnelým podlým činom jeho milovanej Hürrem, odlúčenie od ktorej ho nekonečne ničí, zažíva dnes ďalšie, preňho ešte bolestivejšie. Rüstem totiž vyčkal na vhodnú príležitosť a s len ťažko skrývaným pobavením a škodoradosťou mu oznámil niečo naozaj nehorázne – že následník trónu, princ Mustafa (Mehmet Günsur), sa svojvoľne pustil do renovácie ríšskych lodeníc a stavania nových galér, bez vládcovho požehnania! Rüstem pritom, pochopiteľne, takticky zamlčí „takú nepodstatnú drobnosť“, že Mustafa o vládcov súhlas a požehnanie žiadal listom, ktorý on sám cielene odchytil skôr, než sa k sultánovi vôbec dostal.

Nastal deň, ktorý jedni očakávali s napätím, druhí s očakávaním a obavami a princezná Hatice s neskrývaným odporom a zdesením – deň jej vynútenej svadby s vezírom, ktorého jej vybral jej brat. Súdiac podľa princezninho výraz tváre a jej prázdneho pohľadu by však nezainteresovaný pozorovateľ skôr predpokladal, že sa dnes koná pohreb niekoho z jej milovaných, a nie jej svadba. Aký je to obrovský rozdiel oproti dňu, keď sa zasľúbila svojmu dnes už nebohému manželovi Ibrahimovi (Okan Yalabık)... Tak či onak, jej manželstvo ostane i vďaka chápavosti a tolerancii jej nového muža nenaplnené.

Hürremine veľkou láskou a spaľujúcou vášňou naplnené listy vládcovi si vďaka Şahinmu vernému služobníkovi Mercanovi (Saygın Soysal) nikdy nenájdu cestu k svojmu adresátovi. Práve naopak, zakaždým skončia v rukách intrigánky Şah, ktorá ich s obrovským pohŕdaním, zadosťučinením i pôžitkom roztrhá na márne kúsky!

Hürrem i Şah sú si obe vedomé, že ich vzájomný súboj a jeho víťazstvo do veľkej miery závisia od Rüstema a od toho, na koho stranu sa rozhodne prikloniť. Şah mu preto prisľúbi zrejme už onedlho opäť uvoľnené miesto vezíra po pašovi Mustafovi, ktorý sa zo svojej choroby zrejme už nikdy nevystrábi. Na oplátku za jeho postavenie a bohatstvo však od neho žiada... Aby zabil Hürrem!

Prefíkanej Rümeyse (Elif Atakan) sa podarí umelo vyvolaným konfliktom s favoritkou princa Mustafu opäť zaujať jeho pozornosť a pozornosť jeho mamy Mahidevran (Nur Fettahoğlu) – a zaistiť si tak status nedotknuteľnej osoby v háreme!

Vládcu znepokoja, ba priam vydesia zlé správy od palácového liečiteľa ošetrujúceho umierajúceho vezíra Mustafu – podľa neho totiž dvaja cudzinci, ktorí dnes zomreli v istanbulskom prístave, mali mor! Treba preto urýchlene urobiť všetky potrebné opatrenia, aby sa smrtonosná nákaza rýchlosťou blesku nerozšírila v sídle trónu!

Princezná Şah je dosť znepokojená, keď zistí, že jej manžel, vezír Lütfi (Mehmet Özgür), je mimo sídla trónu, vraj v dôležitej veci. Ktovie, ako by sa asi zatvárila, keby poznala pravdu – že v tejto chvíli je paša Lütfi v Edirne, na výsostné pozvanie vyhostenej Hürremine, ktorá sa ho rozhodla získať na svoju stranu. A aby zlomila jeho doterajšiu bezmedznú oddanosť k manželke, s ktorou už celé roky na jej prianie žijú už iba ako, ehm, brat so sestrou, prezradí mu bolestné tajomstvo, ktoré ešte aj dnes spôsobuje napätie medzi Şah a Hatice – že pre rokmi obe milovali toho istého muža, Ibrahima!

Hürrem nepríjemne zaskočí, keď ju navštívi jej verný Rüstem – no nie preto, aby ju konečne odviedol späť do paláca Topkapi, ale aby jej povedal o ponuke na post v Ríšskej rade, ktorú mu dala princezná Şah. Nezatají ani to, že získanie tohto postu podmienila vraždou Hürrem! Svojej panej, pretože napriek všetkému za ňu Hürrem stále považuje, však povie aj to, že sa rozhodol využiť túto situáciu a pousilovať sa o získanie toho, po čom najviac túži on sám. Prizná sa jej, že jej menom prikázal veľkovezírovi Ayasovi (Fehmi Karaarslan), aby vládcovi navrhol, aby po princeznej Hatice vydal i princeznú Mihrimah – zaňho, za Rüstema!

Vládcu silno zasiahnu ďalšie zlé správy. Tou prvou je, že ťažko chorý vezír Mustafa po dlhom trápení podľahol svojej chorobe, tou druhou, že aj napriek všetkým opatreniam a veľkej snahe zasvätených sa, žiaľ, nepodarilo zabrániť šíreniu nebezpečného moru v Istanbule. Práve naopak, splnili sa najhoršie obavy palácového liečiteľa, ktorý vládcovi a jeho rodine odporučí, aby čo najrýchlejšie opustili sídlo trónu a odcestovali niekam do bezpečia. Panovník však odmietne, svoj osud i osud svojich najbližších necháva na vôľu Alaha...

Princezná Mihrimah sa spolu s najmladším bračekom Cihangirom, ktorý z obrovského smútku z odlúčenia od milovanej mamy predstiera, že prestal jesť i piť, s vládcovým súhlasom a v sprievode hrdého Malkoçoğluho Baliho Beya (Burak Özçivit) a jeho mužov, vyberie do Edirne navštíviť Hürrem. Keď cestou natrafia na Rüstema a jeho mužov, princezná len ťažko skrýva znechutenie a neodpustí si zopár znevažujúcich a podpichovačných poznámok na jeho adresu – netušiac, že jej otec sa práve s jej tetou Şah radí o tom, či Rüstem je alebo nie je vhodný adept na manžela jeho milovanej jedinej dcéry!

Po tom, čo sa Şah od svojho oddaného služobníka Mercana dozvedela o manželovej tajnej návšteve u Hürrem, je celá nesvoja a ako na ihlách. Hoci to vôbec nechcela, urazí opäť raz svoju už i tak dosť precitlivenú sestru a vojdú si do vlasov kvôli úplnej banálnosti! Ani na vymyslenie plánu, ako zabrániť Rüstemovi v svadbe s Mihrimah a Hürrem v návrate do sídla trónu sa akosi vôbec nedokáže sústrediť. Najprv si skrátka musí pohovoriť s Lütfim a vyjasniť si s ním, na koho strane vlastne stojí!

Tak či onak, nech už Şah čakala čokoľvek, s tým, čo sa od manžela dozvie, rozhodne nerátala – a poriadne jej to dvihne adrenalín. Ktovie, možno aj preto, že sa Hürrem v analýze ich manželstva, Lütfiho ambícií a Şahinej pred svetom zatiaľ úspešne skrývanej bezcharakternosti a krutosti vôbec nemýlila. Už onedlho sa o tom na vlastnej koži presvedčí veľkovezír Ayas, ktorého sa tvrdá manipulátorka Şah práve rozhodla zbaviť!

Sledujte v sobotu, 28. mája, o 13.05 a v sobotu, 4. júna, o 10.05!