Sultán cover

DOMA • MOMENTÁLNE SA NEVYSIELA •

Sultán II.: 75. a 76. epizóda

28. 05 2016 14:30 | Alexandra Stahlová
Sultán II.: 75. a 76. epizóda
Sultán II.: 75. a 76. epizóda

Krutá princezná Şah pošle veľkovezírovi Ayasovi ako darček nádhernú konkubínu... Nakazenú morom!

Pre vládcu (Halit Ergenç) je každý deň núteného odlúčenia od milovanej Hürrem (Meryem Uzerli) nekonečným utrpením. Čím viac mu chýba a čím zúfalejší a opustenejší sa kvôli tomu cíti, tým tvrdšie a neúprosnejšie reaguje na otázky a prosby svojich detí, ale i svojej niekdajšej pestúnky Afife (Sabina Toziya), kedy sa ich matka a pani konečne bude smieť opäť vrátiť do paláca Topkapi. Panovník v tejto záležitosti ustúpiť skrátka nemieni, za obrovský ústupok zo svojej strany totiž považuje už to, že svoju zákonitú manželku za jej neodpustiteľný hriech nepripravil o hlavu!

Zdá sa, že následník trónu, princ Mustafa (Mehmet Günsur), je skrátka nepoučiteľný. Opäť, napriek dobre mieneným radám svojej matky Mahidevran (Nur Fettahoğlu) a priateľa a pobočníka Taşlıcalıho Yahyu (Serkan Altunorak), sa totiž rozhodne konať v príkrom rozpore s prianím svojho otca a vydať sa znovu na more, aby pokoril nebezpečného piráta a zachránil uneseného chlapca, ktorého otcovi dal svoje slovo...

Rüstem (Ozan Güven) je rozhodnutý urobiť všetko pre to, aby zabezpečil urýchlený a bezpečný návrat svojej panej Hürrem do sídla trónu. Príde preto za vládcom a oznámi mu, že podľa jeho informácií už krajinou rýchlo sa šíriaci mor dorazil do Edirne a je vážnou hrozbou pre tamojší palác a všetko živé v ňom! Navrhne mu preto, že by bolo najlepšie Hürrem presídliť, aspoň kým morová hrozba nadobro pominie, niekam do bezpečia.

Hoci pre Hürrem je predstava, že sa jej verný služobník Rüstem stane jej zaťom, nech už je akokoľvek absurdná, predsa len prijateľnejšia, ako čokoľvek iné, v snahe splniť sen svojej jedinej dcéry Mihrimah (Pelin Karahan) vydať sa z lásky a stráviť celý svoj život po boku milovaného muža, osloví medzi štyrmi očami Malkoçoğluho Baliho Beya (Burak Özçivit) a požiada ho o úprimné priznanie, či ho niečo – a ak áno, tak čo - spája s Mihrimah. Keď hrdý vládcov osobný ochranca akýkoľvek hlbší cit k princeznej poprie, Hürrem sa rozhodne dcére predostrieť možnosť, že by sa stala Rüstemovou manželkou. Pochopiteľne narazí na úprimné zdesenie a obrovský odpor, pretože Mihrimah sa, aj keď bezdôvodne, ešte stále nádeja, že ju azda predsa len čaká šťastná budúcnosť po boku Malkoçoğluho Baliho Beya...

Panovník navštívi spolu so svojím švagrom, vezírom Lütfim (Mehmet Özgür), dom ctihodného sudcu Ebussuuda Efendiho (Tuncel Kurtiz), v ktorého spoločnosti si vypočujú slová samozvaného buričského kazateľa, ktorý podľa nich svojimi činmi koná proti islamu. Hoci sa zhodnú v tom, že sa previnil proti Alahovi i Osmanskej ríši ako takej, dočká sa milosti, musí však okamžite opusti sídlo trónu a vrátiť sa do svojho rodiska. A ak ešte niekedy zhreší proti ľudským či božím zákonom, príde o hlavu!

Keď sa zúfalá Mihrimah zdôverí Malkoçoğluovi Balimu Beyovi s plánmi jej rodičov vydať ju za Rüstema, čo je podľa nej horšie ako smrť, viditeľne ho to zaskočí. Ešte viac však jej nástojenie, že je jediný, kto ju môže pred týmto nechceným manželstvom zachrániť... Keď o niečo neskôr v paláci Topkapi, priamo pred vládcovou komnatou, Mihrimah natrafí na svojho potenciálneho ženícha, s ťažko skrývaným opovrhnutím mu šplechne do tváre, aby si nerobil nádeje, pretože sa zaňho nikdy nevydá!

Princezná Şah (Deniz Çakır) pokračuje vo svojom krutom pláne na zabezpečenie kariérneho postupu svojho manžela. Kým on si však naivne myslí, že cieľom jej plánov je dosiahnuť nejakým spôsobom odvolanie veľkovezíra Ayasa (Fehmi Karaarslan) z funkcie, ona sa už postaral o oveľa radikálnejšie a definitívnejšie riešenie problému menom Ayas – pošle mu ako darček nádhernú konkubínu... Nakazenú morom!

Bolo len otázkou času, kedy sa sultán Sulejman dozvie o podvode jeho dvoch prefíkaných sestier Şah a Hatice (Selma Ergeç) a spozná pravdu – že princezná Hatice nežije s manželom, ktorého jej sám vybral, ale že od svadby, ktorá bola zjavne len formálna, žije v paláci na Konskom námestí u svojej sestry. Nuž, ten deň práve nastal – a vládca z konania sestier za jeho chrbtom rozhodne nie je dvakrát nadšený. Práve naopak, veľmi ho to sklame a rozhnevá...

Po návrate do paláca Topkapi princeznú Mihrimah nepríjemne rozhodí opätovné stretnutie so sesternicou Esmehan (Ecem Çalık), ktorá si s veľkým potešením nenechá ujsť jedinú príležitosť, aby ju nejakým spôsobom neurazila, nezdôraznila beznádejnosť a neopätovanie jej náklonnosti k Malkoçoğluovi Balimu Beyovi a nespomenula pred ňou meno muža, o ktorom Mihrimah nechce za žiadnych okolností ani len počuť! Rüstemovo meno...

Intrigánska princezná Şah kuje železo, pod ktorým plamene sama cielene rozdúchala, kým je ešte horúce, a preto pošle svojho oddaného služobníka Mercana (Saygın Soysal) za vládcom, aby mu oznámil, že veľkovezír Ayas, ktorého vypočítavá, chladná a krutá princezná práve preto odmietla prijať vo svojom paláci, sa pravdepodobne nakazil morom od jednej zo svojich mileniek!

Po príchode do Manisy, kam ho poslala sám vládca, je od veľkoadmirál Hızır Reis (Tolga Tekin) úprimne zdesený a poriadne znepokojený, keď sa od Mahidevran dozvie, že následník trónu, princ Mustafa, napriek všetkým dobre mieneným radám vyplával na more zachrániť uneseného syna istého svojho dobrého priateľa a porátať sa so zvlčilým portugalským pirátom, ktorý to má všetko na svedomí!

Z viacerých dôvodov už i tak dosť ustaraného panovníka mimoriadne znepokoja novinky, ktoré mu z Edirne prinesie palácový liečiteľ, ktorého poslal za Hürrem. Dozvie sa totiž, že život jeho milovanej manželky a matky väčšiny jeho detí je vo vážnom ohrození, pretože mor, ktorý pustoší celú krajinu, už sa nebezpečne priblížil i k bránami paláca v Edirne – a pretože hrdá Hürrem odmieta aj za takýchto strašných podmienok miesto svojho vyhnanstva opustiť a presídliť sa do ešte o čosi vzdialenejšej Bursy! Vraj ak je nútená byť odlúčená od milovaného muža, nezáleží jej na tom, či bude žiť alebo či zomrie...

Princa Mustafu sklame a zarmúti vládcovo rozhodnutie nechať urýchlene zavrieť lodenicu, ktorú nechal vybudovať a zbaviť sa všetkých galér, ktoré v nej boli vybudované. Zároveň však konečne pochopí, že sa pri svojom konaní nechal až príliš uniesť svojimi úmyslami a že po správnosti mal rozhodne vyčkať na otcovu odpoveď na svoj list, v ktorom ho o nich informoval – pretože jemu i veľkoadmirálovi Hızırovi Reisovi je zrazu absolútne jasné, že sa ktosi postaral o to, aby panovník jeho list vôbec nedostal!

Şah, Hatice (a Gülfem (Selen Ozturk) nepredstaviteľne rozruší, keď ich Mercan informuje o tom, že vládca opustil sídlo trónu a odcestoval do Edirne za Hürrem. A, ako sa krátko nato ukáže, nie neopodstatnene... Sulejmanova láska k jeho krásnej problémovej manželke je jednoducho prisilná, a tak sa späť do Istanbulu i paláca Topkapi, na obrovskú radosť jej detí i verného Sümbüla (Selim Bayraktar) a úprimné zdesenie jej nepriateľov, vráti spolu s ňou!

Po tom, čo neborák Ayas v rekordne krátkom čase po infikovaní sa morom skonal, sa novým veľkovezírom Osmanskej ríše stane Şahin manžel Lütfi. No ani on, ani ona rozhodne nemienia zaspať na vavrínoch. Práve naopak, sú rozhodnutí za každú cenu zabrániť sobášu Rüstema a Mihrimah! To ale nie je jediná nepríjemnosť, ktorej budú musieť čeliť. Každý, i ten najmenší úspech má totiž svoju cenu. Nuž a tou, ktorú v týchto dňoch zaplatí Şah, je strata dôvery jej sestry Hatice, ktorá konečne pochopí, že ňou Şah - aby dosiahla, čo chcela - po celý čas len umne manipulovala, ako figúrkou po šachovnici...

Sledujte v sobotu, 4. júna, o 11.35!