Sultán cover

DOMA • MOMENTÁLNE SA NEVYSIELA •

Sultán II.: 77. a 78. epizóda

04. 06 2016 14:25 | Alexandra Stahlová
Sultán II.: 77. a 78. epizóda
Sultán II.: 77. a 78. epizóda

Mahidevran má panický strach z toho, že v Burse, kam si Mustafu predvolal vládca, jej syna nič dobré nečaká...

Všetky Hürremine (Meryem Uzerli) deti sú veľmi rady, že sa ich mama konečne znovu vrátila domov. Chlapci by radi vedeli prečo vlastne bola v Edirne, pretože od vládcu (Halit Ergenç) sa odpovede na túto otázku nikdy nedočkali, no Hürrem sa o tejto neradostnej etape jej života vôbec nechce rozprávať, a tak jediným z jej potomkov, ktorý pozná pravdu, ostáva jej z pochopiteľných dôvodov čoraz skľúčenejšia a skleslejšia dcéra Mihrimah (Pelin Karahan)...

Vládcu veľmi prekvapia novinky, týkajúce sa jeho najstaršieho syna princa Mustafu (Mehmet Günsur), ktoré do sídla trónu privezie veľkoadmirál Hızır Reis (Tolga Tekin). No prekvapenie nie je to jediné, čo panovník cíti vo chvíli, keď sa dozvedá o kohosi intrigách, v dôsledku čoho sa k nemu nedostal dôležitý list od následníka trónu, no predovšetkým o jeho neodpustiteľnom hazardovaní s vlastným životom, keď sa vydal na more zachrániť uneseného chlapca a zlikvidovať nebezpečného piráta. Tým druhým pocitom v sultánovom srdci ale rozhodne nie je hrdosť či pýcha, ale hnev. Veľký a ničivý!

Princezná Mihrimah je veľmi nešťastná, bezradná a nahnevaná, že jej mama robí všetko pre to, aby sa vydala za Rüstema (Ozan Güven), hoci ho nielenže neľúbi, ale ani len nemôže vystáť! Odmieta si čo i len priznať, že by Hürrem mohla mať pravdu a že muž jej snov Malkoçoğlu Bali Bey (Burak Özçivit) o ňu možno naozaj nestojí! Na druhej strane však rýchlo pochopí, že minimálne v jednej veci jej matka nepochybne pravdu má, a síce v tom, že vytrvalosť a nástojčivosť, s akou jej princezná Şah (Deniz Çakır) núka svoju pomoc, sú naozaj dosť podozrivé...

Po tom, čo nový veľkovezír Lütfi (Mehmet Özgür) s neskrývaným pobavením a zvláštnou gráciou vypoklonkuje zo svojej komnaty podliezavého benátskeho veľvyslanca, ktorý sa naivne nádejal, že ho opije rožkom a vydláždi tak sebe i svojej krajine opäť cestu do sídla trónu, sa odmietnutý Benátčan rozhodne pokúsiť spracovať Malkoçoğluho Baliho Beya, preto ho pozve do svojho domu. Vládcov osobný ochranca by zrejme toto pozvanie odmietol, no napokon sa rozhodne dať na Lütfiho radu a prijme ho!

Napätie a priepasť medzi Şah a Lütfim, každým dňom narastá. Zdá sa, že kým ešte donedávna mali na mnohé veci politického a spoločenského charakteru rovnaký názor, dnes už je všetko inak – a nepochybne má na tom leví podiel Hürrem a jej nepopierateľný talent vmanévrovať umným podpichnutím ktoréhokoľvek človeka, v tomto prípade veľkovezíra Lütfiho, kamkoľvek si zaumieni.

Do Manisy s miernym oneskorením dorazí správa o smrti bývalého veľkovezíra Ayasa (Fehmi Karaarslan) a vymenovaním pašu Lütfiho do tejto funkcie. Kým táto správa Mustafu a Mahidevran (Nur Fettahoğlu) poteší, o druhej to rozhodne povedať nemožno – ide pochopiteľne o správu o tom, že Hürrem už nie je vo vyhnanstve, ale vrátila sa spolu so sultánom do paláca Topkapi! Nuž a o správe tretej zatiaľ vôbec nevedia, čo si majú myslieť. Vládca totiž Mustafu požiadal, aby sa s ním o týždeň stretol v Burse, kam sa vraj chystá na lov. Kým následník trónu nepochybuje, že to bude dobrá príležitosť pozhovárať sa s otcom a opäť sa s ním zblížiť, Mahidevran má panický strach, že tam jej jediného syna zrejme nič dobré nečaká...

Princezná Hatice (Selma Ergeç) je zúfalá, pretože nech by urobila čokoľvek, protiviť sa rozhodnutiu vládcu o jej skorom odchode z paláca na Konskom námestí a odcestovaní spolu s novým manželom do jeho sídla už viac nemôže. Je teda už len otázkou času, kedy sa tak stane... Sám vládca v tom čase rieši iné, z jeho pohľadu oveľa dôležitejšie záležitosti – oficiálne sa chystá na lov do Bursy, so svojimi synmi Mustafom a Mehmetom (Gürbey İleri). Neoficiálne však má v úmysle následníkovi trónu poriadne zraziť hrebienok!

Vládcov osobný ochranca Malkoçoğlu Bali Bey napokon prijme pozvanie podliezavého benátskeho veľvyslanca, ktorý je ochotný urobiť čokoľvek, aby vydláždil sebe i svojej krajine opäť cestu do sídla trónu. V jeho dome ho čaká obrovské prekvapenie... Ukáže sa totiž, že neterou prefíkaného Benátčana je krásna Silvia – žena, ktorá bola svojho času Malkoçoğluho milenkou! A to poriadne divokou...

Hürrem pošle svojmu vernému spojencovi Rüstemovi ist, v ktorom sa mu poďakuje za vskutku brilantný plán na spôsob, ako sa vrátiť do paláca Topkapi, ktorý napokon aj vyšiel – plán s prekvapivo rýchlo sa šíriacim morom v Edirne, hoci tomu nič predtým nenasvedčovalo -, a v ktorom ho zároveň informuje o tom, čo sa od jeho odchodu zo sídla trónu udialo, predovšetkým o smrti bývalého veľkovezíra Ayasa a vymenovaním pašu Lütfiho do tejto funkcie. Hürremin list je však tiež varovaním – aby si Rüstem dával veľký pozor, pretože ich nepriatelia sa iste už onedlho pokúsia zniesť ho zo sveta, aby ju oslabili -, a odporúčaním – aby sa čo najskôr oženil s jej dcérou, princeznou Mihrimah, a naopak jej postavenie posilnil!

Šikovný a vynaliezavý staviteľ Sinan temer spadne z nôh, keď ho navštívi Matrakçı (Fatih Al) a na odporúčanie veľkovezíra Lütfiho a výslovné prianie panovníka Osmanskej ríše sultána Sulejmana ho menuje istanbulským hlavným staviteľom a poverí ho dohliadaním na výstavbu Hürreminej mešity pri ženskom bazáre. Vedomý si veľkej pocty a dôvery, ktoré ho samozrejme zaväzujú, sa okamžite s vervou pustí do práce.

Prvé stretnutie následníka trónu s otcom nedopadne práve najlepšie - princ Mustafa sa nedočká jediného láskavého slovka, jediného objatia... Vládca sa mu dokonca ani len nepozrie do očí, tvári sa, akoby jeho najstarší syn bol vzduch! Po celý čas sa rozpráva len s mladším Mehmetom... Nuž a keď konečne zavadí pohľadom i o Mustafu, začne zoširoka rozprávať príbeh o svojom neposlušnom predkovi, ktorému sa jeho vzdorovitosť a výmysly nevyplatili a ktorý bol vraj veľmi podobný princovi Mustafovi... Nuž a jeho neslávny koniec – potupná smrť zadusením po ďalšom z neuvážených krokov v rozpore s tradíciami – by mal byť podľa vládcu pre každého rozumného princa ponaučením. Len hlupák by v panovníkovom hlase dokázal prepočuť náznak hrozby a zlovestný prísľub, že špeciálne pre princa Mustafu má tento príbeh byť čímsi oveľa viac – v podstate akýmsi posledným varovaním!

Sledujte v sobotu, 11. júna, o 10.05!