Sultán cover

DOMA • MOMENTÁLNE SA NEVYSIELA •

Sultán II.: 79. a 80. epizóda

08. 06 2016 14:25 | Alexandra Stahlová
Sultán II.: 79. a 80. epizóda
Sultán II.: 79. a 80. epizóda

Vzťah Şah a Lütfiho vďaka Hürreminej prefíkanej taktike boja nikdy nebol slabší, vratkejší a zraniteľnejší ako dnes!

Hürrem (Meryem Uzerli) si je už dlhší čas vedomá toho, že ak vôbec má nejakú šancu zastaviť zdanlivo nezastaviteľný vzostup svojej najväčšej a najnebezpečnejšej nepriateľky Şah (Deniz Çakır), dokáže to jedine tak, že od základov otrasie jej až dosiaľ pre oboch manželov výhodným spojenectvom s veľkovezírom Lütfim (Mehmet Özgür). Koniec koncov, už sa jej ho predtým trošku naštrbiť podarilo, tak teraz podnikne čosi väčší a tvrdší úder, ktorý ich súdržnosť môže nadobro rozbiť – prostredníctvom prekrásnej dievčiny z Şahinho paláca, ktorú objavil Sümbül (Selim Bayraktar) a ktorú Hürrem poverí naozaj neľahkou úlohou... Má zviesť veľkovezíra Lütfiho!

Vládcovým (Halit Ergenç) nezmieriteľným hnevom a neskrývanou zlosťou otrasený následník trónu, princ Mustafa (Mehmet Günsur), sa pokúsi zmieriť sa s milovaným a cteným otcom, zájde preto za ním a pred svojím mladším bratom, princom Mehmetom (Gürbey İleri) – na jeho prítomnosti totiž trvá sám vládca – ho požiada o prepáčenie. Nanešťastie tým však nedosiahne to, po čom tak túžil, ale práve naopak, panovníka tým ešte viac nahnevá! Synovo ospravedlnenie a snahu vysvetliť mu, čo ho motivovalo konať tak, ako konal, si totiž nesprávne vysvetlí ako jeho veľkú nezrelosť a trestuhodnú nezodpovednosť a aroganciu! A zrejme aj preto svoj prste, ktorý ako mladík dostal od svojho otca, nedaruje Mustafovi, ale Mehmetovi...

Malkoçoğluho Baliho Beya (Burak Özçivit) poriadne rozladí, keď si počas prechádzky so svojou krásnou a neskrotnou benátskou milenkou Silviou všimne, že ho sleduje akýsi muž – a ešte viac, keď muža prinúti hovoriť a zistí, že ho sleduje na každom kroku na príkaz princeznej Mihrimah (Pelin Karahan), ktorá chce byť detailne informovaná o všetkom, čo robí... No aj Mihrimah sama má dnes zlý deň. Najprv ju sklame, že ľúbostný list, plný krásnych slov a romantických vyznaní, jej neposlal atraktívny vládcov osobný ochranca, ale jej nechcený nápadník Rüstem (Ozan Güven), neskôr ju zase nahnevá, že už viac nebude informovaná o Malkoçoğluovi Balim Beyovi tak, ako doteraz, pretože už vie, že ho necháva sledovať!

Zdá sa, že Hürremine intrigy a prefíkaná taktika boja konečne začínajú niesť ovocie - vzťah Şah a Lütfiho totiž nikdy nebol slabší, vratkejší a zraniteľnejší ako dnes! Môže za to predovšetkým povýšenecká a chladná Şah, ktorá svojho manžela už celé roky ako muža úplne prehliada a dnes na jeho pokus o zblíženie zareagovala až príliš kruto a neodpustiteľne, keď ho tvrdo odmietla, prirovnala ho k drzému a úbohému služobníkovi, ktorý nevie, kde je jeho miesto a raz a navždy ho vykázala zo svojej komnaty! Je naozaj zázrak, že vrcholne rozrušený Lütfi aj po tom všetkom dokáže odolať zvodom nádhernej otrokyne, ktorú nájde vo svoje komnate a nájsť v sebe dosť sily na to, aby ju poslal preč...

Po nepríjemnej hádke s veľkovezírom Lütfim je princezná Şah vrcholne rozrušená. Nemôže vôbec zaspať, chodí nepokojne hore–dole po svojej komnate... A to ani netuší, že jej verný služobník Mercan (Saygın Soysal), ktorý ju napriek neskorej nočnej hodine prišiel navštíviť, aby sa jej spýtal, ako sa má a či ju niečo netrápi, pred chvíľou videl z komnaty jej manžela Lütfiho narýchlo vychádzať krásnu, previnilo sa tváriacu otrokyňu, čo si samozrejme vysvetlil tým najpravdepodobnejšie znejúcim spôsobom. S ohľadom na city svojej panej, ktorá preňho naozaj veľa znamená, to však pred ňou zamlčí...

Mahidevran (Nur Fettahoğlu) znepokojí skleslý výraz na tvári jej milovaného syna, princa Mustafu, po návrate z domnelej poľovačky v Burse - a ešte viac jeho trpké povzdychnutie, že priepasť, ktorá je medzi ním a jeho otcom, je zrejme ešte väčšia, než tušil... Snaží sa ho povzbudiť slovami, že pred rokmi jeho otec nie raz urobil niečo veľmi podobné, čím na seba privolal hnev svojho otca - a nebyť nebohej Valide (Nebahat Çehre) a nebohého Ibrahima (Okan Yalabık), ktovie, ako by to s ním vtedy dopadlo... No zároveň syna varuje, aby bol odteraz opatrný, mal sa na pozore pred všetkými a nedával im žiadnu príležitosť!

Kým Matrakçı (Fatih Al) a Malkoçoğlu Bali Bey rozoberajú neľahkú a nezávideniahodnú situáciu princeznej Mihrimah, ktorá sa zrejme voľky-nevoľky bude musieť vydať za Rüstema, žiarlivosťou zžieraná Mihrimah nechá uniesť svoju domnelú sokyňu, Benátčanku Silviu, aby ju tvárou v tvár varovala a vystrašila! Povie jej, že presne vie, kto je a o čo sa snaží – a že ak urýchlene neodíde z krajiny, bude to mať následky pre ňu i tých, s ktorými sa stýka! Nečudo, že keď sa o tomto jej „podarenom kúsku“, nehodnom princeznej, dozvie jej mama Hürrem, poriadne ju to rozčertí!

Preto asi neprekvapí, že krátko nato Sümbül vyhľadá Malkoçoğluho Baliho Beya a požiada ho v Hürreminom mene o stretnutie v Mramorovom pavilóne. Keď sa naň dostaví, Hürrem ho znovu požiada, aby jej povedal, či city jej dcéry opätuje alebo nie, a to, pochopiteľne, nie celkom nezištne – Malkoçoğlu nevie, že jeho úprimné priznanie, že v Mihrimah stále vidí dieťa a inak to ani nebude, spoza pootvorených dverí vedľajšej komnaty spolu so svojou matkou počúva i princezná, ktorej srdce sa v tej chvíli znovu bolestne zlomí a vzápätí sa rozsype na tisíc drobučkých čriepkov...

No keď sa zdrvená a ponížená Mihrimah v súkromí svojej komnaty vyplače a utrie si z krásnej tváre aj posledné slzy, je z nej zrazu iná, o čosi tvrdšia a rozhodnejšia mladá žena. A aj... Pomstychtivejšia! Preto hneď zájde za vládcom a prekvapí jeho i mamu svojím rozhodnutím, ktorým panovník o niečo neskôr pri spoločnej večeri šokuje ostatných členov rodiny – rozhodnutím vydať sa za Rüstema! A potom sa pristaví pri Malkoçoğluovi a s ľadovým chladom v tvári i hlase ho varuje, aby sa mal na pozore – pretože srdce, ktoré zlomil, patrí princeznej!

Keď o niečo neskôr Rüstem dostane od Hürrem list, v ktorom mu oznamuje, že sa jeho najväčší syn onedlho splní a jej dcéra sa stane jeho ženou, je nesmierne šťastný a hrdý. Preto si nechá zavolať svoju pro forma manželku Nigar (Filiz Ahmet), ukáže jej Hürremin list - aby konečne pochopila, kým naozaj je -, nakloní sa k nej, akoby ju po prvý raz za celé tie roky chcel naozaj pobozkať a... Zašepkaním jedinej vety - „Prepúšťam ťa!“ - sa s ňou, neprehliadnuteľne šokovanou, okamžite rozvedie!

Sledujte v sobotu, 11. júna, o 12.35!