Sultán cover

DOMA • MOMENTÁLNE SA NEVYSIELA •

Sultán II.: 81. a 82. epizóda

11. 06 2016 14:50 | Alexandra Stahlová
Sultán II.: 81. a 82. epizóda
Sultán II.: 81. a 82. epizóda

Keď Mihrimah príde za matkou - uprosiť ju, aby ju zachránila pred neželaným manželstvom s Rüstemom -, tvrdo narazí...

Po tom, čo Rüstem (Ozan Güven) svojej riadne šokovanej pro forma manželke Nigar (Filiz Ahmet) trikrát povedal – presne tak, ako káže zákon -, že ju prepúšťa, je z neho opäť slobodný muž – a ak už vlastne nič nestojí v ceste uzavretiu jeho manželstva s princeznou Mihrimah (Pelin Karahan), ktorú až tento zvláštne nepreniknuteľný nebezpečný muž až prekvapivo oddane ľúbi už od čias, ako bola malé dievčatko!

Keďže mor v Osmanskej ríši je konečne na ústupe, veľkovezír Lütfi (Mehmet Özgür) nechá na príkaz samotného vládcu (Halit Ergenç) vyhlásiť v celej krajine túto dobrú správu, a tiež oslobodiť kupcov na celé tri mesiace od daní, aby sa opäť začala vzmáhať ekonomika, ktorá počas epidémie veľmi utrpela... Ukáže sa však, že ľudské i finančné straty spôsobné morom nie sú v súčasnosti tým najpálčivejším problémom – tým je totiž neželaný a nedovolený návrat nedávno samotným sultánom vyhosteného kazateľa reformných myšlienok, ktoré sú v mnohých ohľadoch v príkrom rozpore s učením islamu, do sídla trónu!

Aj keď s pôvodne nechceným sobášom napokon súhlasila, princeznej Mihrimah sa do príprav svadby veľmi nechce, preto úbohého Sümbüla (Selim Bayraktar) s množstvom nádherných látok na svadobné šaty a služobníc vyhostí zo svojej komnaty, a tak jej mama Hürrem (Meryem Uzerli) poverí zorganizovaním svadby Afife (Sabina Toziya). A nielen to, starú pestúnku totiž poriadne zaskočí, keď jej Hürrem dá na prípravu slávnosti doslova šibeničný termín – sotva tri mesiace do leta -, a navyše ju, vraj aby šetrili už i tak dosť namáhanú palácovú pokladnicu, prikáže spojiť so slávnosťou obriezky jej mladších synov Beyazıta a Cihangira!

Zdá sa, že princeznej Mihrimah sa pomaly, ale isto rozležalo v hlave, čo svojím unáhleným rozhodnutím z urazenej hrdosti a trucu vlastne vyviedla, a že v prvom rade – a najviac – ublížila sama sebe! Na dne zúfalstva sa preto obráti so žiadosťou o pomoc na svojho brata, princa Mehmeta (Gürbey İleri), no neuspeje – brat jej totiž správne pripomenie, že na akékoľvek zmeny názoru je už príliš neskoro, pretože sultán už nechal správu o jej nadchádzajúcom sobáši s Rüstemom verejne vyhlásiť a toto rozhodnutie je teda nemenné!

Rovnako ako Mahidevran (Nur Fettahoğlu), princ Mustafa (Mehmet Günsur) a jeho priateľ a pobočník Taşlıcalı Yahya (Serkan Altunorak), sú aj princezné Şah (Deniz Çakır) a Hatice (Selma Ergeç), veľkovezír Lütfi (Mehmet Özgür) a Gülfem (Selen Ozturk) presvedčení, že svadbe Rüstema a Mihrimah, ktorú všetci považujú za obrovskú hrozbu, treba za každú cenu zabrániť, že sa skrátka za žiadnych okolností nesmie konať! No nielen to, už dokonca aj majú plán...

Keď Mihrimah príde za matkou - uprosiť ju, aby ju zachránila pred neželaným manželstvom s Rüstemom, ktorého sa desí i štíti každou minútou viac a viac -, tvrdo narazí... Hürrem jej totiž na rodinu povie, že možno je teraz smutná a trpí, no to prejde, čas to nakoniec vylieči... Má jej veriť, že bude šťastná. Má prestať plakať a správať sa ako nerozumné dievčatko, keď ide o budúcnosť jej bratov. Hürrem rezolútne trvá na svojom – keď vraví, že sa jej dcéra vydá, tak sa aj vydá! A práve toto, tento sobáš, bude dôkazom jej vernosti matke a bratom... A v súvislosti s tým kladie Mihrimah na srdce ešte niečo – aby nezabudla, že vernosť je dôležitejšia ako iné veci - aj ako láska!

Vládcu vytrhne z príprav prekrásneho svadobného šperku pre jeho milovanú jedinú dcéru Mihrimah – skvostného náhrdelníka – nečakaná návšteva veľkovezíra Lütfiho (Mehmet Özgür), ktorý mu prináša „zlé správy“. Donieslo sa mu vraj do uší, že Mihrimahin ženích Rüstem trpí veľmi vážnou chorobou, kvôli ktorej by k sobášu vôbec nemalo dôjsť – leprou! Ako inak, ide o ďalšiu nechutnú intrigu Lütfiho zákernej manželky Şah, ktorá chce svadbu za každú cenu zabrániť, o čom však panovník, samozrejme, ani len netuší...!

Na druhej strane Hürrem okamžite pochopí, odkiaľ vietor fúka, keď za ňou jej manžel príde s týmito šokujúcimi novinkami, no pre pokoj v dome i panovníkovom srdci nič nepovie. Síce si neodpustí poznámku, že Rüstem má veľa priateľov, no nepochybne ja veľa nepriateľov, ktorí iste urobia všetko pre to, aby svadbe zabránili, no tiež rýchlo dodá, že ak sú chýry pravdivé, svadba za týchto okolností pochopiteľne vôbec neprichádza do úvahy.

Şah je rozhodnutá nič neprenechať náhode, a tak kým ona príde celú záležitosť prekonzultovať so sultánom, za svojou neterou pošle Gülfem, ktorá jej s dosť nepresvedčivo predstieranou účasťou príde zaželať skoré uzdravenie jej snúbenca a, keďže Mihrimah zatiaľ o ničom nepovedali, vzápätí ju s ešte o čosi nepresvedčivejším zahanbením informuje o Rüstemovej údajnej chorobe! Şah sa podarí dosiahnuť veľký úspech, keď vládca, obávajúci sa o život, zdravie a šťastie svojej dcéry, rozhodne o pozastavení a odložení príprav svadby.

No zaboduje aj Hürrem, ktorej sa podarí manžela presvedčiť, aby za Rüstemom poslal skúseného palácového lekára, nech ho vyšetrí – pretože len on spoľahlivo dokáže potvrdiť alebo vyvrátiť šíriace sa reči o jeho chorobe! Keďže sa Şah oprávnene obáva výsledku liečiteľovej cesty, dá si ho pred jeho odchodom zavolať a veľmi jasne mu dá najavo, že ak „sa zmýli“ a označí Rüstema, ktorý je podľa nej určite chorý a snaží sa to stoj, čo stoj skrývať, za zdravého... Príde o hlavu!

Keď sa princezná Mihrimah dozvie, že Malkoçoğlu Bali Bey (Burak Özçivit) sa stále stretáva so svoju milenkou, Benátčankou Silviou, s ktorou dokonca strávil aj minulú noc, jej urazená hrdosť ju primäje urobiť niečo naozaj úbohé a podlé... O jeho vzťahu s neterou benátskeho vyslanca sa totiž akoby náhodou posmešne zmieni pred svojím otcom, ktorého tým dosť rozladí. Krátko nato si preto svojho osobného ochrancu nechá zavolať a prikáže mu, aby vzťah so Silviou urýchlene ukončil. Nuž a triumfujúca Mihrimah si nenechá ujsť príležitosť dať Malkoçoğluovi vedieť, že sa o to postarala ona, keď mu s neskrývanou iróniou povie, aby Silvii od nej poprial šťastnú cestu...

Po tom, čo na panovníkov osobný príkaz zatkli kazateľa reformných myšlienok, ktoré sú v mnohých ohľadoch v príkrom rozpore s učením islamu, ktorého nedávno sám vyhostil, no on sa i napriek tomu nedovolene vrátil do sídla trónu, sa koná súd. Muža i jeho následníkov ako nevercov odsúdia na trest smrti – majú ich čo najskôr verejne popraviť na Konskom námestí!

Sledujte v sobotu, 18. júna, o 10.05!