Sultán cover

DOMA • MOMENTÁLNE SA NEVYSIELA •

Sultán II.: 83. a 84. epizóda

15. 06 2016 14:50 | Alexandra Stahlová
Sultán II.: 83. a 84. epizóda
Sultán II.: 83. a 84. epizóda

Mustafa síce Rümeysu rýchlo prekukne, no jej odhodlanosť mu veľmi zaimponuje, a tak ju vášnivo pobozká!

V podstate bezprostredne po vynesení rozsudku smrti nad mladým kazateľom reformných myšlienok, ktoré sú v mnohých ohľadoch v príkrom rozpore s učením islamu, muža a jeho následníkov ako nevercov za prítomnosti ľudu popravia na Konskom námestí! Z terasy paláca, ktorý bol kedysi sídlom nebohého veľkovezíra Ibrahima (Okan Yalabık) a dnes v ňom býva ten súčasný - Lütfi (Mehmet Özgür) -, sleduje popravu v spoločnosti švagra i sám vládca (Halit Ergenç)...

Hürrem (Meryem Uzerli) sa rozhodne uštedriť svojej protivníčke Şah (Deniz Çakır) minimálne rovnako podpásový úder, ako pred časom ona jej rozšírením škandalóznych klebiet o údajnej Rüstemovej (Ozan Güven) vážnej chorobe. Preto ju navštívi a povie jej, ako sa otrokyňa, ktorú pred pár dňami veľkovezír Lütfi vyhodil z paláca, na ňu obrátila so žiadosťou o pomoc, pretože sa jej vraj takto nepekne odvďačil za to, že... S ním obcovala! Şah by to zrejme ako Hürremin hlúpy výmysel pustila jedným uchom dnu a druhým von a rýchlo na to zabudla, no keď jej verný Mercan (Saygın Soysal) s ťažkým srdcom povie, že na vlastné oči videl onú ženu vychádzať „v nevhodnom stave“ z komnaty jej manžela, hlboko to ňou otrasie!

Po krásnej spoločnej noci sa Malkoçoğlu Bali Bey (Burak Özçivit) rozhodne splniť to, čo mu prikázal panovník – urýchlene ukončí vzťah so svojou milenkou, neterou benátskeho vyslanca Silviou! Vážne sa však zmráka i nad iným vzťahom. Vzťahom, v ktorom niet ani toľkej vášne, ani toľkej lásky. Vzťahom skôr obchodným, ako manželským, no preto nie menej osudovým... Vzťahom Şah a Lütfiho!

Rüstema nepredstaviteľne urazí a poníži nečakaná komplikácia v ceste za vytúženým šťastím po boku milovanej princeznej Mihrimah (Pelin Karahan). No keďže chápe, že vzdor, urazenosť či protesty mu v tejto situácii nijako nepomôžu, bez zbytočných prieťahov a výhovoriek sa podrobí komplexnému vyšetreniu palácového lekára, ktorého za ním poslali zo sídla trónu. Až príliš neskoro, žiaľ, pochopí, že služby liečiteľa i mužov, ktorí s ním prišli ako svedkovia, si zjavne kúpil niekto veľmi vplyvný a veľmi nebezpečný....

Pretože aj keď vyšetrenie preukáže, že je Rüstem úplne zdravý, lekár trvá na tom, že musia s návratom do paláca Topkapi počkať ešte zopár mesiacov a sledovať, či sa choroba predsa len nejako neprejaví... No a keď sa nahnevaný Rüstem začne búriť, zaonačí to tak, akoby na jeho tele našiel niečo iné, zo zdravotného hľadiska len o čosi nemenej nechutné ako lepru – blchy!

Zdá sa, že prefíkaná a ctižiadostivá Rümeysa (Elif Atakan) je ochotná urobiť naozaj čokoľvek, len aby sa konečne zblížila s následníkom trónu, princom Mustafom (Mehmet Günsur) a stala sa jeho favoritkou! Tentoraz vyčká na vhodnú príležitosť a krásne upravená ho vyhľadá v jeho komnate a v nádeji, že tentoraz konečne uspeje, ho oklame, že ju za ním poslala jeho mama Mahidevran (Nur Fettahoğlu)! Mustafa ju síce rýchlo prekukne, no nenahnevá sa. Práve naopak, jej odhodlanosť mu veľmi zaimponuje, a tak ju vášnivo pobozká!

Extrémne ctižiadostivej Rümeyse sa zjavne konečne podarilo to, po čom tak dlho túžila a kvôli čomu sa neštítila urobiť naozaj čokoľvek – po vášnivej noci strávenej s následníkom trónu, princom Mustafom, z jeho srdca zjavne definitívne vymazala iné ženy, z čoho je, pochopiteľne, veľmi nešťastná jeho doterajšia favoritka a matka jeho krásnej dcérky...

Keď sa do sídla trónu vráti skúsený palácový liečiteľ s dobrými správami – že Rüstem rozhodne nemá lepru, ani žiadnu inú vážnu chorobu -, táto správa mnohých prekvapí, a nie práve najpríjemnejšie. Keď sa veľkovezír Lütfi predsa len pokúsi liečiteľov úsudok v očiach vládcu spochybniť zdanlivo nenápadnou otázkou, či si je skutočne istý, keďže choroba dlho prebieha úplne bez príznakov a môže sa prejaviť neskôr... Ukáže sa, že to, čo spočiatku vyzeralo pre Rüstema ako riadna potupa – blcha, nájdená v jeho vlasoch -, mu v skutočnosti zachráni kredit i budúce postavenie na dvore a stane sa nespochybniteľným dôkazom, že je úplne zdravý! Blchy sa totiž chorých na lepru stránia ako čert kríža!

Ak si Şah a jej verní mysleli, že sa im podarí zbaviť sa nepohodlného Rüstema ešte skôr, ako vôbec dorazí do paláca Topkapi – pripravili totiž naňho atentát, pri ktorom zahynulo veľa jeho ľudí – veľmi sa mýlili. Keď sa už totiž v paláci začnú šíriť zaručené správy o tragickom konci ženícha princeznej Mihrimah, čo veľmi znepokojí a rozruší vládcu i jeho manželku Hürrem, ukáže sa, že prefíkaný Rüstem všetkých prekabátil! Pre istotu totiž vyrazil na cestu po dvoch rôznych cestách a s dvoma rôznymi sprievodmi - a tak kým jeho neprajníci zaútočili na prvú kolónu, mieriacu k palácu, on so svojím kočom uzatváral druhý, nenápadnejší sprievod, a preto do sídla trónu dorazil živý a zdravý...

Slávnosť obriezky Hürreminých mladších synov Beyazıta a Cihangira sa nezadržateľne blíži – a spolu s ňou aj očakávaná svadba Mihrimah a Rüstema. Nanešťastie však o neveste možno povedať čokoľvek – že je krásna, nezabudnuteľná, dych vyrážajúca -, len nie to, čo sa o nevestách zvyčajne vravieva – že je šťastná. Pretože šťastie je to posledné, čo má v týchto chvíľach Mihrimah na mysli! Svoj sobáš totiž nepovažuje za svadbu, ale za... Pohreb!

V predvečer slávnostnej udalosti sultán nepríjemne prekvapí svojich najvernejších vezírov i blízkych príbuzných, predovšetkým však svojho najstaršieho syna Mustafu, keď svojho budúceho zaťa Rüstema menuje svojím vezírom a preukáže mu tú veľkú česť a namiesto toho, aby mu dovolil pobozkať svoje rúcho, ako býva pri podobných príležitostiach zvykom, dovolí mu pobozkať svoju ruku, čí všetkým naznačí, že je preňho téma jeho údajnej choroby navždy uzavretá a považuje ju za bezpredmetnú!

V háreme sa v rovnakom čase začnú zhromažďovať všetky ženy, okrem matky nevesty samozrejme nemôžu chýbať ani Şah, Hatice (Selma Ergeç), Gülfem (Selen Ozturk) a Mahidevran, takže atmosféra je patrične napätá... Ešte väčšie napätie však vo svojom vnútri pociťuje Mihrimah, keď sa musí pretvarovať pred svojou zlomyseľnou sesternicou Esmehan (Ecem Çalık), ktorá ju prišla naposledy potrápiť predstieranou ľútosťou nad jej nešťastím menom Rüstem a rozjatriť stále ešte celkom nezahojenú ranu menom Malkoçoğlu Bali Beyo. No podarí sa jej zachovať si dôstojnosť i tvár, keď pred Esmehan ženícha, o ktorého nestojí, vykreslí v tom najlepšom svetle!

Sledujte v sobotu, 18. júna, o 12.35 a v sobotu, 25. júna, o 10.05!