Sultán cover

DOMA • MOMENTÁLNE SA NEVYSIELA •

Sultán II.: 85. a 86. epizóda

18. 06 2016 13:55 | Alexandra Stahlová
Sultán II.: 85. a 86. epizóda
Sultán II.: 85. a 86. epizóda

Princezná Mihrimah by nikdy neverila, že raz bude taká dokonale šťastná, ako keď jej do náručia položia prvorodenú dcérku...

Krátko pred slávnosťou obriezky Hürreminých (Meryem Uzerli) mladších synov Beyazıta a Cihangira im okrem všetkých významných žien rodu prídu popriať veľa šťastia i samotný vládca (Halit Ergenç) a následník trónu, princ Mustafa (Mehmet Günsur), ktorí im tiež prinesú, ako býva zvykom, za ich statočnosť významný darček – obaja dostanú bohato zdobené meče od najvychýrenejšieho výrobcu v krajine!

Zdá sa, že Rüstemov (Ozan Güven) rýchly vzostup v ríšskej rade i hierarchii panovníckej rodiny Osmanskej ríše je mnohým vezírom tŕňom v oku, obzvlášť veľkovezírovi Lütfimu (Mehmet Özgür) a veľkoadmirálovi Hızırovi Reisovi (Tolga Tekin), ktorí si z neho i z blchy, ktorá mu zachránila reputáciu, robia neskrývané žarty! No dvakrát nadšení nie sú ani princ Mustafa a Malkoçoğlu Bali Bey (Burak Özçivit), ktorí ho považujú za veľkú hrozbu pre krajinu a osobné prekliatie princeznej Mihrimah (Pelin Karahan)!

Apropo Mihrimah... Krátko pred obradom princeznú úplne prevalcujú jej pochybnosti, strach a žiaľ z toho, že jej sobáš je viac ako čokoľvek iné politickým rozhodnutím – že je skrátka presným opakom toho čo kedysi, ako malé dievčatko, vysnívala... No vďaka láskavej a chápavej Afife (Sabina Toziya), ktorá je poskytne toľko času, koľko len potrebuje a vleje jej do žíl novú silu a odvahu, by už o pár minút, keď už ako nevesta v tradičných krvavočervených šatách zdobených zlatom, krásna ako hriech a s hlavou hrdo vztýčenou, kráča po minciach uličkou tvorenou otrokyňami, do háremu za svojou matkou a ostatnými ženami rodu – a zároveň v strety svojej budúcnosti.

Muži, ako to vyžadujú zvyky, oslavujú tento výnimočný deň v osobitne vyhradených priestoroch, v spoločnosti panovníka. Ten svojmu novému zaťovi na znak svojej priazne daruje prekrásnu dýku, ako symbol Sulejmanovej viery v jeho oddanosť a poslušnosť – ak splní očakávania, ktoré doň panovník vkladá, a nesklame jeho dôveru, bude mu dýka verným spoločníkom a dobrou zbraňou, ak ich však nesplní a vladárovu dôveru sklame, pripraví ho o život!

Počas tradičnej slávnosti henny princeznej Mihrimah, márne sa snažiacej ovládnuť svoje emócie, neprestávajú po lícach stekať slzy... Nečudo, že princezná Hatice (Selma Ergeç), ktorá ju má napriek všetkým nedorozumeniam a konfliktom rada, jedovito poznamená, čo je to Hürrem za matka, že svoju dcéru núti k toľkému nešťastiu?! No jej sestra Şah (Deniz Çakır) ju rýchlo vráti d reality, keď jej pripomenie, že to predsa vždy bolo tak – že ani ich nebohý otec a nebohá Valide (Nebahat Çehre) sa ani jednej zo svojich dcér nepýtali, za koho by sa chceli vydať, ale ženíchov im vybrali podľa vlastného uváženia!

Krátko po tom, ako do háremu vojde vládca, aby svojej milovanej dcére poprial len to najlepšie, zarecitoval pár vlastných, veľmi dojímavých veršov a odovzdal jej krásny svadobný dar – vlastnoručne vyrobený náhrdelník -, uskutoční sa svadobný obrad, samozrejme v zastúpení. Namiesto ženícha a nevesty si manželské sľuby vymenia jeden z vládcových vezírov a najvernejší Hürremin služobník Sümbül (Selim Bayraktar).

Po všetkých oficialitách sa princezná Mihrimah rozlúči s matkou i palácom Topkapi a spolu so svojím sprievodom sa odoberie do svojho nového domova, stať sa Rüstemovou manželkou. Nech už čakala čokoľvek, na toľkú lásku muža, o ktorom nikdy ako o manželovi ani len neuvažovala, nebola vôbec pripravená. Dojme ju, keď jej vyzná svoje city a dá jej na výber medzi spoločným životom s ním alebo slobodným životom bez neho – ak si to totiž bude priať, vypije hneď tu a teraz silný jed a ona bude opäť slobodná a nezávislá! Preto zadrží jeho ruku s fľaštičkou jedu a stane sa jeho ženou so všetkým, čo k tomu patrí. Nikdy by neverila, že raz bude taká dokonale šťastná, ako už o pár mesiacov neskôr - keď jej do náručia položia prvorodenú dcérku Ayşe Humaşah...

Najnovšie správy z Uhorského kráľovstva vládcu vôbec netešia – síce to vyzerá tak, že by Ferdinand, ašpirujúci na post panovníka Uhorska, rád splatil dlhy, ktoré voči Osmanskej ríši má, no podmieňuje to tým, že ho v boji o trón podporia proti jeho protikandidátovi, malému synovi kráľovnej Izabely. Čo je neskutočná drzosť. No keďže sultán nechce riskovať, že sa pripojí na nesprávnu stranu, nechá celú záležitosť dôkladne preveriť...

Starosti, no úplne iného druhu, má teraz čerstvá mamička, princezná Mihrimah. Veľmi ťažko totiž nesie, že sa jej stále netvorí dosť mlieka, kvôli čomu je jej drobná dcérka Ayşe Humaşah stále hladná, a tak sa jej mama Hürrem rozhodla k rozkošnej vnučke najať mladú dojku, ktorá bude dievčatku nonstop k dispozícii.

Od svadby s princeznou Mihrimah sa Rüstemova pozícia na dvore, no predovšetkým v rodine samotného vládcu, výrazne zmenila v jeho prospech – stal sa totiž neoddeliteľnou súčasťou jedného i druhého. No predovšetkým sa stal ešte niekoľkonásobne mocnejším spojencom svojej novej svokry Hürrem, ako bol doteraz. Už nie ona, ale on – samozrejme s jej požehnaním - nenápadne štve vládcu proti jeho najstaršiemu synovi, princovi Mustafovi! Tentoraz šikovnou zmienkou o tom, že sa Mustafa stretol s janičiarmi a rozdával im zlato. A hoci to urobil na oslavu narodenia svojej malej netere, nič to nemení na fakte, že mu to neprináležalo!

Matrakçı (Fatih Al) prekvapí, keď pri hrobe bývalého veľkovezíra Ibrahima (Okan Yalabık) nájde ticho sa modliť drobnú schúlenú postavičku – a keď sa mu obráti tvárou, ukáže sa, že je to jeho bývalá manželka Nigar (Filiz Ahmet)! Žena, ktorá akoby za posledných niekoľko mesiacov zostarla o celé roky, sa do sídla trónu vrátila zničená a chudobná ako kostolná myš po tom, čo sa jej opäť raz nepodarilo nájsť jej dcérku Kader. Podobne prekvapené a zdesené, ak nie viac, sú z Nigarinho návratu aj princezné Hatice a Şah, ktoré zvláštne rezignovaná Nigar krátko nato navštívi v paláci na Konskom námestí...

Hürrem vystraší a zároveň aj veľmi nahnevá, keď sa od Rüstema dozvie, že sa vládca rozhodol rozhodnutie o tom, ktorí z jej synov pôjde do ktorého Sancaku a kedy – dokonca to vyzerá tak, že všetci traja budú musieť odísť naraz -, prenechať veľkovezírovi Lütfimu. Nečudo, právom sa obáva, že keď sa jej nepriateľom podarí oddeliť ju od jej synov, budú oni i ona sama oveľa zraniteľnejší! Na rozdiel od nej sú však všetci ostatní myšlienkou skorého odchodu princov z paláca Topkapi – a tým samozrejme aj Hürrem – doslova nadšení. Şah, Hatice, Lütfi, Hızır Reis, Malkoçoğlu Bali Bey...

Hoci je princezná Mihrimah s novou dojkou svojej dcérky nadmieru spokojná, jej manžel si oddanosťou a integritou tejto mladej ženy zase až taký istý nie je. Koniec koncov, bude odteraz tráviť veľmi veľa času s jeho milovanou ženou a dcérou – a on by obe len veľmi nerád zveril niekomu nespoľahlivému alebo dokonca potenciálne nebezpečnému! Nanešťastie má Rüstem v tejto veci správny pocit – nová dojka totiž pracuje pre Şah!

Keďže situácia s následníctvom uhorského trónu sa neustále komplikuje, vládca sa rozhodne pre istotu vydať pokyny na začatie príprav na prípadnú ďalšiu krížovú výpravu! To mu žiadnu radosť nerobí, no prípravy na odchod jeho synov do Sancakov podľa Lütfiho výberu áno – obzvlášť keď vidí nefalšovanú radosť a vďačnosť v očiach svojho milovaného syna princa Mehmeta (Gürbey İleri), ktorý sa toho už nemôže dočkať. Jediný, kto sa tomuto vývoju situácie vôbec, ale vôbec neteší, je pochopiteľne Hürrem... No keďže už nijako nemôže zmeniť zhodnutie, že jej synovia odídu, rozhodne sa aspoň zmeniť to, kam odíde jej najstarší – nech sa deje, čo sa deje, musí napokon skončiť v trónnom Sancaku, v Manise!

Odporné intrigánky Şah a Hatice sa vyberú navštíviť svoju neter, princeznú Mihrimah. Nie azda z úprimnej lásky a rodinnej súdržnosti, ale preto, aby vo svojom sprievode do jej paláca prepašovali Nigar! Tá sa nepozorovane oddelí od ostatných žien a ukryje sa v komore, kde trpezlivo vyčkáva, až na krajinu sadne noc. Vtedy totiž nastane jej chvíľa – vtedy vyjde zo svojho úkrytu, aby splnila to, kvôli čomu ju sem princezné doviedli... Zabila Rüstema! Ibaže nevyspytateľná Nigar má svoj vlastný, ešte odpornejší plán. Namiesto k Rüstemovi či k Hürrem, ktorá je tej noci hosťom v paláci svojej dcéry, totiž vojde do komnaty maličkej princeznej Ayşe Humaşah!

Sledujte v sobotu, 25. júna, o 11.25!