Sultán cover

DOMA • MOMENTÁLNE SA NEVYSIELA •

Sultán II.: 87. a 88. epizóda

25. 06 2016 14:15 | Alexandra Stahlová
Sultán II.: 87. a 88. epizóda
Sultán II.: 87. a 88. epizóda

Zúfalá Nigar sa s poslednou myšlienkou na dávno minulé chvíle šťastia s milovaným Ibrahimom a dcérkou hodí do priepasti...

Keď jedna zo slúžok nájde na chodbe paláca vezíra Rüstema (Ozan Güven) a princeznej Mihrimah (Pelin Karahan) zavraždeného strážcu, okamžite zburcuje svojich pánov. Nanešťastie je však už neskoro, keď totiž Rüstem zájde zistiť, čo sa deje, v komnate svojej dcérky, princeznej Ayşe Humaşah, nájde len jej pestúnku v hlbokom bezvedomí – malá princeznička je preč!

Netrvá dlho a Mihrimah, Hürrem (Meryem Uzerli), ktorá u nej nocovala, a vládcu (Halit Ergenç), ktorý okamžite prišiel z paláca Topkapi, keď sa o celej záležitosti dopočul, poriadne prekvapia novinky, ktoré im prinesie Malkoçoğlu Bali Bey (Burak Özçivit) – jedna zo slúžok totiž pri postieľke malej princeznej našla náušnicu, o ktorej si je absolútne istá, že patrí Rüstemovej bývalej žene Nigar (Filiz Ahmet)! Krátko nato Malkoçoğlu informuje aj Rüstema, ktorý už obrátil polovicu Istanbulu hore nohami, len aby dcérku našiel. Ibaže teraz už bude aspoň vedieť, kde treba hľadať – pomôže mu totiž Matrakçı (Fatih Al).

Hürrem vôbec nepochybuje o tom, kto únos jej vnučky zorganizoval, kto Nigar do paláca jej dcéry prepašoval. Preto ako bohyňa pomsty napochoduje do paláca na Konskom námestí a postaví do pozoru Hatice (Selma Ergeç) a Şah (Deniz Çakır), ale aj veľkovezíra Lütfiho (Mehmet Özgür), ktorý – ako zvyčajne – opäť raz o ničom vôbec netuší... Až keď soptiaca Hürrem odíde, Şah sa manželovi prizná, že Nigar do Mihrimahinho paláca skutočne poslala, no na jej príkaz mala zavraždiť Rüstema, a nie uniesť Ayşe Humaşah!

Zdá sa, že Matrakçı má pravdu, Nigar sa zrejme pomiatla... Keď sa totiž jej prenasledovatelia vydajú po jej stopách, dozvedia sa od muža, ktorého syn previezol Nigar s drobučkou princezničkou na druhý breh úžiny, že Nigar plačúce dievčatko volala Esma Nur. Akoby si myslela, že je to jej dávno stratená dcérka... Tak či onak, pred Rüstemom a jeho sprievodom nemá Nigar najmenšiu šancu ujsť, neúnavne totiž idú v jej stopách ako poľovnícke psy, ktoré majú taktiež so sebou! Zastavia sa až vtedy, keď Nigar zaženú na okraj priepasti a ona prisahá, že ak sa k nej niekto z nich čo i len priblíži, spolu s dieťatkom do nej skočí!

Ktovie, ako by to celé dopadlo, nebyť odvážneho a hrdého Nigarinho prvého manžela Matrakçıho, ktorý ju zjavne zo všetkých mužov jej života poznal najviac? Len vďaka nemu sa zúfalá, osudom, šťastím a všetkými niekdajšími spojencami opustená a zradená Nigar rozhodne odovzdať vrniaci drobný uzlíček vo svojom náručí Rüstemovi – skôr, než sa s poslednou myšlienkou na dávno minulé chvíle šťastia s milovaným Ibrahimom (Okan Yalabık) a ich spoločnou dcérkou hodí do priepasti...

Aj keď si Şah a Hatice môžu aspoň nateraz vydýchnuť, pretože Nigar zomrela skôr, než mohla ktorejkoľvek z nich poriadne zavariť, definitívne v bezpečí určite nie je. Vládcu totiž naozaj veľmi znepokojí, keď sa od Hürrem dozvie, že Nigar pred smrťou priznala minimálne to, že do paláca jeho milovanej dcéry prišla s úmyslom zavraždiť jeho manželku a zaťa, čo mu neskôr, počas rozhovoru medzi štyrmi očami, potvrdí aj Malkoçoğlu Bali Bey!

Mahidevran (Nur Fettahoğlu) sa ani nesnaží skrývať obrovskú škodoradosť, keď sa do Manisy konečne dostanú správy o vládcovom rozhodnutí poslať svojich mladších synov v dohľadnom čase do Sancakov. No zrejme sa aj s následníkom trónu, princom Mustafom (Mehmet Günsur), predsa len trochu unáhlili, keď sa začali tešiť, že dni neohrozeného vládnutia nenávidenej Hürrem v sídle trónu sú zrátané – pretože Hürrem a Rüstem robia všetko pre to, aby pôvodné rozhodnutie o vhodných Sancakoch, vybraných pre jej synov, ehm... Povedzme, že modifikovali!

Veľkovezír Lütfi pokračuje vo svojom nemilosrdnom ťažení proti nevestincom v krajine – či už verejne známym, alebo dobre utajovaným. Preto nečudo, že počet jeho kritikov a odporcov narastá doslova geometrickým radom!

Zdá sa, že spolu s maličkou princezničkou Ayşe Humaşah sa do paláca vezíra Rüstema a princeznej Mihrimah opäť pomaličky, potichučky a nenápadne vrátili pokoj, šťastie a... Láska. Možno nie bláznivá, šialená a slepá, možno nie nezvládnuteľne vášnivá a vyrážajúca dych, no predsa len láska. Krehká, tichá, opatrná, no zároveň každým nádychom silnejšia a pevnejšia ako oceľový štít! Pretože nech už si v začiatku ich vzťahu princezná o manželovi myslela čokoľvek, dnes sú jej city k nemu iné, sú skrátka... Skutočné.

Osobná vendeta veľkovezíra Lütfiho proti všetkým nevestincom v krajine okrem množstva bezmenných a z hľadiska dejín bezvýznamných „obetí“ výrazne zasiahne i do života ctihodného sudcu Ebussuuda Efendiho (Tuncel Kurtiz), ktorého nehodný syn je jedným z pravidelných návštevníkov viacerých vykričaných domov. Napriek veľkovezírovej zhovievavosti sudca trvá na tom, aby jeho syn bol potrestaný rovnako, ako každý iný smrteľník v podobnej situácii – čím si síce zachová tvár v očiach veľkovezíra i samotného Alaha, no opäť sa o kúsok vzdiali svojmu synovi a manželke...

Prefíkanému Rüstemovi sa šikovnou a dobre načasovanou ľsťou podarí výrazne spochybniť vládcovu vieru v následníka trónu, princa Mustafu, a zároveň trochu zosmiešniť a trochu uraziť – vlastne poriadne - veľkovezíra Lütfiho, keďže to budí dojem, akoby bol pred blížiacou sa krížovou výpravou lepšie informovaný, ako on. Nečudo, že rozčúlený a ponížený Lütfi nad sebou pred sultánovou komnatou stratí kontrolu – nebyť duchaprítomného Hızıra Reisa (Tolga Tekin), Rüstema by iste udrel, čo by bezpochyby neostalo bez následkov!

Krátko nato nad sebou Lütfi opäť stratí kontrolu, a to hneď dvakrát! Najprv na trhovisku, keď začuje, ako si z neho a jeho brojenia proti nevestincom a predajným ženám uťahujú kupci - vraj to robí preto, lebo už nikdy so žiadnou ženou nemôže byť -, neskôr preto, že medzi kňažkami lásky jedného z nevestincov nájde moslimskú ženu, ktorú mimoriadne tvrdo a kruto potrestá za jej hriechy. Vlastne... Na výstrahu pre všetky ostatné potenciálne hriešnice ju nechá verejne zmrzačiť – dá jej verejne vypáliť jej ženskosť!

Keď sa o tom dozvie jeho manželka Şah, od hnevu a odporu pomaly nedokáže ani dýchať! Obracia sa jej z neho žalúdok! Príde mu vykričať, že je nevychovaný a hlúpy úbožiak! A varuje ho tiež, že bez nej je nik, úplná nula a že tak, ako mu všetko dala, mu to i vezme. Stačí na to jediné – trikrát zopakovať, že sa s ním rozvádza, tak ako káže zákon. No sotva to povie dvakrát, besniaci Lütfi ju napadne a začne ju mlátiť hlava-nehlava! Nebyť Mercana (Saygın Soysal), ktorý veľkovezíra vytiahne z komnaty a vyvedie na vzduch, zrejme by Şah na mieste zabil!

Nečakaným svedkom tohto ponižujúceho divadla sa stane vládca, ktorého sem priviedli poburujúce správy o Lütfiho hrôzostrašnom potrestaní úbohej pobehlice. Keď sa od Mercana dozvie, čo sa tu práve odohralo a jeho sestra mu to krátko nato mlčky potvrdí, vládca sa rozhodne veľmi rýchlo – Lütfiho okamžite zbaví jeho postavenia a nechá ho uvrhnúť do žalára! S tým, že za jeho previnenie voči členke vládnucej dynastie ho už čoskoro postihne zaslúžený a jediný adekvátny trest – zotnú mu hlavu!

Vládcu trápia obrovské výčitky svedomia, že všetci jeho blízki, ktorým plne dôveroval, sa nechávajú skompromitovať pýchou, zrádzajú vlastné ideály i princípy, na ktorých bola vystavaná Osmanská ríša. Viní z toho sám seba, pretože to nevidel prichádzať a ani tomu nedokázal zabrániť. Vlastne jediným človekom, ktorý nie je členom jeho rodiny a ktorému aj napriek tomu – alebo možno práve preto - ešte stále bezvýhradne verí, je jeho osobný ochranca Malkoçoğlu Bali Bey...

Sledujte v sobotu, 2. júla, o 10.25!